Hradiště Bukovec v Plzni

Nový Věstník PFIcz je tu!

Za pozůstatky hradiště Bukovec se musíme vypravit na severovýchodní okraj Plzně. Tam se na břidlicovém kopci zvaném Holý nebo též Ovčí či Spálený vrch (373 m. n. m.) nad meandry řeky Berounky skrývá přední archeologická památka západních Čech.

Ze zastávky MHD Plzeň-Bukovec (konečná autobusu č. 28) nás červená turistická značka po krátkém stoupání zavede do objetí přírodní rezervace Zábělá. Ta chrání zbytky přirozených dubohabrových a suťových lesů se vzácnou hajní květenou. V rezervaci žije přes 54 druhů obratlovců, z toho 41 druhů ptáků. V zimním období tu lze pozorovat kormorány usazené na holých větvích stromů u břehů řeky.
Na tomto krásném a strategicky výhodném místě vyrostlo pod rukama mohylového lidu na rozhraní starší a mladší doby železné (5. – 4. stol. př.n.l., přesněji se uvádí pozdní doba halštatská) hradiště. Hlavní sláva a význam tohoto opevněného sídla, které chránilo vstup do Plzeňské kotliny, spadá do konce 8. a 9. století, kdy sloužilo Slovanům jako jeden z prvních opěrných bodů na Plzeňsku.
Celková plocha hradiště – asi 4 hektary – byla opevněna po většině obvodu, zejména proti přístupu od východní strany, kterou nechránil strmý svah kopce. Zde můžeme nalézt nejlépe zachovalé pozůstatky vnějšího i vnitřního valu.
V roce 1836 tu bylo archeology poprvé v kontinentální Evropě objeveno tzv. spečení valu. Berdemopuseac K tomuto „jevu“ došlo druhotně při požáru dřevěné konstrukce kamenno-hliněné hradby. Kamení a zemina ve valu byly silně poznamenány žárem, někdy až tak, že se písek a kámen na povrchu tavily a získávaly jakoby sklovitý povrch nebo se dokonce slévaly v šedou či červenohnědou struskovitou hmotu.

Mapa

Fotky místa

 

Na východní straně najdeme dva valy – vnější, ochranný a vnitřní, který uzavírá vlastní hradiště. Na ostatních stranách se zachovaly jen terasovité stopy opevnění.
Samotné hradiště je oválné, zabírá plochu 1,6 ha s obvodem 0,5 km. Jeho severovýchodní výběžek nabízí výhled do údolí řeky. Na východní straně, mezi vnitřním a vnějším valem, bývalo předhradí. Z opevnění tu zbývá jen mělký příkop.
Vstup do hradiště bychom našli zřejmě na jeho jihovýchodním konci, po bráně však už dnes nejsou stopy.

 

Vyvinutá hradová obec na Bukovci pravděpodobně zanikla při požáru v 9. až 10. století, případně její funkci přejalo hradiště v Plzni.

Na nálezy z hradiště Bukovec se můžete zajít podívat do Archeologické expozice Západočeského muzea v Plzni, jedná se především o bronzové šperky a keramiku.

Hradiště i celá přírodní rezervace má své kouzlo, a přestože jde o turisticky poměrně frekventovanou oblast, může nabídnout plzeňským pohanům velice příjemné přírodní útočiště.

14 komentářů k “Hradiště Bukovec v Plzni”

 1. Morwen napsal:

  „mohylového lidu na rozhraní starší a mladší doby kamenné (5. – 4. stol. př.n.l.)“ – nezlobte se, ale tohle je naprostá blbost, smíchali jste dohromady paleolit, dobu bronzovou (ten mohylový lid) a latén (uvedené časové rozmezí).

 2. Liliana napsal:

  Díky za upozornění, překlep se vloudil, správně tam má být „starší a mladší doby železné“, opravím.

 3. študent historie napsal:

  Mohu se zeptat z jaké literatury bylo čerpáno?

 4. Liliana napsal:

  Dodávám literaturu 🙂

  Beneš A.: Průvodce naučnou lesnickou stezkou Zábělá, 1979, Plzeň
  Čtverák V. a kol.: Encyklopedie hradišť v Čechách, 2003, Praha
  Maličký J.: Předslovanská hradiště v jižních a západních Čechách, 1950
  Vařeka, Rožmberský, Holata, Schejbalová: Vesnické zázemí středověké Nové Plzně (v elektronické podobě na http://www.academia.edu, http://1url.cz/MqFJ )

  Další zajímavé zdroje:
  Kruftová K.: Pravěká Plzeň. Vybrané kapitoly z prehistorické archeologie s didaktickou aplikací. 2003, Západočeská univerzita v Plzni (http://1url.cz/aqFe )

  Naďa Profantová: Dva raně středověké kovové nálezy z hradiště Bukovec u Plzně, okr. Plzeň – město (http://1url.cz/fqFQ )

 5. študent historie napsal:

  Děkuju moc! 🙂

 6. Dejmek Antonín napsal:

  Tak se mi zdá, že keltské nálezy v okolí Plzně, se postupně stávají slovanskými, tak jako se pohanská poutní místa stala časem církevními poutními místy a tak, jako se mávnutím proutku stali ze všech Čechů Slované, potomci pasteveckých Skytů, Jazygů, Sarmantů, Antů a dalších Íránských, pastaveckých etnik.
  Obdobné jsme slyšeli před nedávnou minulostí, jak se i z dalších keltských opid na západě Čech, zejména v okolí Plzně, stali z ničeho nic slovanská hradiště (Hradiště u Černic, Radyně, Bukovec a td.).
  Zřejmě nás hodlají teď slovanofilně založená individua přesvědčit, že „slované žijí na Plzeňsku již počátků věků“. Jen nevím, kde ti Slované byli před Byzantskými válkami v r. 626 a násl., když je nikdo ani neznal.

 7. Liliana napsal:

  Narážíte konkrétně na tento článek? Pokud ano, nevidím zde žádné přepisování historie ve prospěch Slovanů. Podle archeologických nálezů se nejstarší fáze hradiště datuje do pozdně halštatského období, nejvíce památek odsud ale pochází až z raného středověku. Je to tedy spíše na debatu s archeology.

 8. 眼袋 napsal:

  CLINIQUE 倩碧線上購物官網。瀏覽Clinique倩碧官方網站,了解更多線上購物、護膚、彩粧、香氛及禮品詳情。通過過敏性測試,百分百不含香料。

 9. 通過水光療程抑制黑色素細胞生長的成分注射到真皮層,減少黑色素形成,淡化黑斑色素沉澱,從而達到美白祛斑的效果 療程特色 :可配搭多元化產品來量身訂做不同療​​程計算機化規格,操作方便,容易控制可調節進針深度,精準注射於目標的肌膚層 每針的注射劑量相等,達到均勻注射 一次平均5點注射,可縮短療程時間 採用31號細針頭,幾乎看不到入針點 降低疼痛、瘀血、腫脹及不適感 使用靈活度高,可複合式搭配針劑,量身訂製療程

 10. Molton Brown 【身體保養系列】沙漠綠洲極滋潤護膚霜 Desert Bloom Ultrabalm的商品介紹 Molton Brown,身體保養系列,沙漠綠洲極滋潤護膚霜 Desert Bloom Ultrabalm

 11. 紅酒 napsal:

  大型的蓬鬆臉部刷具能掃刷鬆粉或粉餅,上妝效果平滑又均勻。抗菌科技。

 12. 名瑿時尚美學: 花蕾淨膚 名瑿時尚美學: 花蕾淨膚

 13. EXCLUSIVE BY SAMI MOKBEL: The Chinese Super League are prepared to pay a top England player £800,000 a week to join their revolution after Jon Mikel Obi left on Friday. Chinese Super League ready to offer £800,000 a week to top English talent in the Premier League with Dele Alli and Harry Kane top of the list

Napsat komentář