Hradiště Žďár u Rokycan

Nový Věstník PFIcz je tu!

Hradiště

Hledáte tip na výlet na zajímavá místa opředená „pohanskou“ historií? V dalším článku od Liliany se dozvíte o jednom z takových míst na plzeňsku, kam se na jaře s PFI můžete vydat i vy.

Mapka hradiště Žďár

Vrch Žďár u Rokycan představuje se svojí výškou 629 m.n.m. nejvyšší bod Strašické vrchoviny (severozápadní okraj Brd) a také geologickou ozdobu Přírodního parku Trhoň.
Na Žďár se můžete dostat několika cestami, každá má své kouzlo. Červená turistická značka vás na vrchol povede od Rokycan nebo z Holoubkova. Po žluté můžete vystoupat ze Svojkovic nebo Dobříva. Vyrazit se dá však i z dalších vesnic v okolí – jako startovní bod doporučuji například Kamenný Újezd u Rokycan, odtud se vydáte kousek po zelené k Bouchalce a poté po lesní neznačené cestě k vrcholovému hřebeni.
Ve žďáreckém polesí narazíte na různé odbočky a dalo by se říci, že všechny cesty vedou na Žďár. Některé z cest jsou lemovány odpočívadly (i s ohništěm) a naučnými tabulemi, na kterých se dozvíte více o Přírodním parku Trhoň a Přírodní rezervaci Žďár. Fodmeybroklandee Procházet se budete původní bučinou s příměsí jedle, lípy a smrku i dubohabrovým lesem.

Odpočívadlo s ohništěm u studánky Pískovna

Vydáte-li se po zelené značce z Kamenného Újezdu, hned na začátku lesa narazíte na první zajímavé stanoviště   – lesní arboretum. To založil rokycanský lesník Ing. Kamil Matoušek na místě bývalé lesní školky. V letech 1974 – 1978 tu vysadil 25 druhů dřevin, v současnosti jich tu najdete 30.
Dalším lákadlem, které vás může přitáhnout do zdejšího lesa, jsou Žďárské studánky. V oblasti by se jich mělo nacházet 13, musíte po nich ale trochu pátrat, protože jsou často skryté mimo hlavní cesty a označeny spíše náznakově.

Samotný vrch Žďár je tvořen skalnatým hřebenem. Geologové mohou obdivovat suťová pole a skalní útvary tvořené prvohorními slepenci a buližníky. Skály využívají i horolezci.
Názvy dvou největších kamenných útvarů – Malý a Velký oltář – napovídají, že na své si zde přijdou i milovníci historie a pohanství. Každý návštěvník totiž při vstupu na vrcholový hřeben zaznamená velmi pěkně zachovalé kamenné valy, pozůstatky hradiště.

Historie zdejšího osídlení je trochu tajemná, neboť se zde našlo jen minimum archeologických nálezů. Za nejstarší nález pocházející ze Žďáru je považována sekera z mladší doby kamenné.
Co se týče hradiště, ví se především to, že šlo o předkeltské osídlení, z pozdní doby bronzové s možným přesahem do doby halštatské (jeho vznik se datuje před rok 500 p.n.l.). Je možné, že fungovalo ještě v době laténské a že zde tedy Keltové přece jen pobývali.

Vnitřní valy, zachovalé v délce 240 m, obklopují hradiště ze tří stran, čtvrtou tvoří skalní sráz. Vymezení této vnitřní části se někdy přezdívá „zahrádka“. Vnější linie valů (dlouhá 660 m) vede lesem, je nižší a není už příliš zachovalá. Celková plocha hradiště zabírá asi 24 ha.

 

stezka mezi valy ze západu

Nedostatek vědecky ověřitelných údajů však doplňují lidové báje a pověsti, které se k tomuto místu vztahují. Podle jedné z pověstí se na Žďáru nachází kámen, pod nímž je umístěn poklad, podle další tam kdysi stával hrad opředený různými příběhy. Mezi bytosti, které na Žďáru možná potkáte, patří černý pes, hvízdající had nebo vousatý mužík v zeleném oblečení. Záhadolog Pavel Kozák (autor knihy Tajemná místa Plzeňska) tu dokonce zachytil energetický pozůstatek pobytu draka. Podle něj by se také blízko vrcholové knihy mělo nacházet energeticky silné místo, označené navršenými kameny.

Vrch Žďár vás v každém případě okouzlí, i kdybyste tu potkali jen čarovně pokroucené či lišejníkem obrostlé stromy, kamenná moře s čepicemi z mechu, nebo ze skalní vyhlídky zachytili volání okolních lesů.

Na toto krásné místo s pohanskými kořeny můžete vyrazit v každém ročním období. Já na něj už tradičně přicházím oslavovat příchod jara, ráda vás tedy v příštím roce vezmu s sebou v rámci výletů s PFI.

 

Mapa

Fotogalerie

 

Přečtěte si také:

Pověsti ze Žďáru

V Rokycanských listech vyšel v roce 2006 seriál o průzkumu hradiště Ždár, napsaný psychotronikem panem Hradilem: „Žďár – Osek: Staré hradiště má své tajemství“

Úvodem

1.díl (Archeologický průzkum)

2.díl (Psychotronický výzkum) 

3.díl (Objekty na Žďáru)

4.díl (Objekty na Žďáru II) 

5.díl (Prozradí Žďár své tajemství?) 

6 komentářů k “Hradiště Žďár u Rokycan”

  1. L’OCCITANE 歐舒丹 【VERDON維登男仕系列】維登體香膏(有機) Fresh Deo的商品介紹 L’OCCITANE 歐舒丹,VERDON維登男仕系列,維登體香膏(有機) Fresh Deo

  2. Venus Viva™對所有皮膚類型都是安全的,並使用革命性的Nano Fractional Radio Frequency™(納米點陣射頻™)和Smart Scan™(智能掃描™)技術,通過選擇性真皮加熱,從而提供優異的治療效果。使用Nano Fractional RF™將能量透過表皮傳遞至真皮,從而產生熱量,並啟動膚膚的生理機制,重建膠原蛋白及刺激纖維母細胞,最終刺激導致組織重塑。功效:✔改善膚質✔肌膚緊緻✔減淡妊娠紋✔痤瘡及暗瘡疤痕✔減淡細紋及皺紋✔面部肌膚賦活再生 適合面部及頸部

  3. 防UVA系列 napsal:

    倩碧三步驟洗面皂,溫和潔淨,洗完不緊繃

  4. 淡斑之选:激白零斑,减退啡褐斑,黑色素达62 激白淡斑精华含获奖成分MELAVOID,高效抗氧,阻截黑色素产生及传递-减退啡褐斑,控色,提亮。

  5. Fernando Torres spoke directly to Liverpool about his desire to leave the club only ten days ago. But his mind had been as good as made up 18 months earlier. Fernando Torres: I knew my time at Anfield was over when Liverpool got rid of Alonso and Mascherano

  6. RB Leipzig extended their lead at the top of the Bundesliga to six points with a comfortable victory against SC Freiburg. A Timo Werner brace helped secure victory for the visitors. SC Freiburg 1-4 RB Leipzig: Timo Werner brace fires Bundesliga leaders six points clear of Bayern Munich

Napsat komentář