Jaro a rituály duševní očisty

Nový Věstník PFIcz je tu!
očista

© Liliana

Jaro už pomalu klepe na dveře, a tak nastal ten správný čas podělit se s vámi o své úvahy a zkušenosti na téma duševní očisty. Mnohé z těchto jarních rituálů pro mě dlouhou dobu byly převážně jen zajímavými zvyky, něčím, co je prostě dobré zařadit do pohanských oslav, protože je to tradiční. Možná až letos poprvé (pod tlakem životní situace, jak už to tak bývá) se mi podařilo skutečně se dotknout mystéria výstupu z podsvětí a sladit se z cyklem Kola roku.

Čím dál více pociťuji, že uctívám-li bohy a jejich příběhy mimo sebe, volám-li je do svého kruhu odkudsi z dáli, nemůžu nikdy naplno získat a využít jejich požehnání a podporu. Jejich moc a poselství nežije jen v knihách, ale především v naší duši, jejích cyklech a rytmech. Jedním dechem je ale také třeba poznamenat, že Bohové – nebo archetypy a síly, které představují – nahánějí hrůzu a mnohdy oprávněně. Odpojení se od nich a naopak pohlcení jimi tak může mít stejně destruktivní následky. Mytologické příběhy nebo tradiční rituály a zvyky nám mohou poskytnout určité vodítko, jak se tímto světem mystérií bezpečně pohybovat.

O tématu osobního prožitku mýtů a jejich odrazu v našich životech velmi pěkně hovoří např. knihy Thomase Moora (Kniha o duši, Temné noci duše).

Vynášení Zimy jako přechodový rituál

Mnoho z nás se pravděpodobně už nejednou zamyslelo nad tím, nakolik se v současné době nebo kultuře odpojené od kořenů (ať už jimi myslíme přírodní síly, tradice nebo vlastní nitro) vytratily přechodové rituály, případně omezily na povrchní úkony bez vědomého prožitku. Tuto ztrátu nejčastěji vztahujeme k významným životním milníkům jako narození, dospívání nebo smrt, naše duše ale stejně tak může postrádat prožitek mnohem menších přechodů.

 © Liliana

© Liliana

Jak hluboce vlastně v dnešní době vnímáme střídání ročních období? Pokud zrovna nepracujeme v zemědělství či nemáme zahrádku, většinou nás ani charakter počasí neupozorní na to, že přišla (nebo odešla) nějaká zima – maximálně nás na pár dní šokuje sněhová kalamita ve městech. Není proto divu,  že se mýtus Zimy převážně vytratil kamsi do našeho podvědomí. Přesto stále vystrkuje růžky v podobě moderních termínů jako sezónní afektivní porucha (zimní a jarní deprese). V době shonu, zaměřeni na výkon a úspěch, se děsíme pomyšlení na zimní spánek, rozjímání o smrti, nemoci či temnotě duše. A tak nám hlubší význam přírodních cyklů a jejich otisku v našem nitru může dojít až ve chvíli, kdy nás bohové podsvětí naplno pohltí ve své náruči. Pocítíme-li dotek smrti, podobně jako naši předkové bojující o přežití, možná si teprve tehdy uvědomíme, že neuznáme-li Zimu, když přijde její čas, a stejně tak ji ve správný čas nevyneseme pryč z našich bran, nemůže do našeho života přijít Jaro.

Jaké roční období ve vás v současné době skutečně vládne? Odpovídají vaše oslavy Kola roku tomu, co probíhá ve vaší duši? Pamatuji si, že jsem jeden rok uvažovala nad tím, nemám-li místo Beltainu slavit spíše Samhain. Bohové zimy ve mně přesluhovali a trpělivě čekali na to, až se po vzoru Persefony naučím přecházet mezi oběma světy.

Rituály vyhánění zimních duchů najdeme v různých tradicích a kulturách. V naší oblasti si nejspíše vzpomeneme na vynášení Zimy (Smrti, Moreny) nebo velikonoční obchůzky s řehtačkami. V anglickém prostředí je můžeme spatřit třeba v jarních tancích „morris dance“, ty si někteří novopohané spojují se starými keltskými tanci jara, které měly zastrašit a odehnat duchy zimy.

Ať už na přechodu zimy a jara sáhneme po tradičních rituálech, nebo si vytvoříme své vlastní, vyplatí se vzít je (možná poprvé v životě) vážně a využít je ke skutečnému probuzení ze zimního spánku nebo výstupu z podsvětí.

Jarní deprese a Bohové

V našich představách je příchod jara obvykle spojen s rozpukem sil, růstem, plozením a radostí. Jarní deprese nebo únava tak možná na první pohled působí nepatřičně, jako otravný, nevítaný host. Obrátíme-li se však k mytologii, můžeme toto náročné přechodové období přijmout jako přirozený proces znovuzrození, obnovy a očisty životních sil. Vstup jarních božstev na trůn totiž často nebývá snadný a poklidný. Bohové zimy se jim staví do cesty jako vyzyvatelé, a tak si mladí nástupníci musí často své žezlo moci vybojovat. Jejich charakter válečníků a častý ohnivý aspekt nám může připomenout pud sebezáchovy, který nám dává moc vytrhnout se ze zajetí tmy a smrti.

Možná si díky těmto mytologickým příběhům uvědomíme, že na pozadí deprese se podezřele často skrývá uvězněná, pohřběná agrese, ohnivý hněv, kterému jsme nedali šanci přirozeně se vtělit do hrdiny, jenž se probije skrze podsvětí na světlo a odemkne zemi, aby mohla začít plodit.

Také očistné a vymítací rituály vyžadují určitou dávku zdravé agrese a destrukce – bez definitivního vnitřního rozhodnutí skutečně zbořit a pustit to staré, nefunkční, mrtvé, budou jen divadelní hrou.

Tipy pro jarní vymítání

Tradiční jarní očistné zvyky jako vynášení Smrtky, úklid nebo půst můžeme brát jako zábavu či nutné zlo, pokud je však využijeme jako prostředky k podpoře duševní očisty, získají náhle mnohem hlubší smysl i efekt. Zařadíte-li některou z těchto aktivit do svých jarních oslav, můžete se inspirovat a položit si při nich pár otázek.

 Vynesení Zimy

 © Liliana

© Liliana

Slaměná figurína Zimy, Smrtky či Morany představovala vše, co lidem škodí (smrt, nemoci, bídu,…). Byla vynesena za vesnici, kde se následně topila, pálila, kamenovala, trhala nebo zakopávala. Často byla zapálena a vhozena do potoka nebo řeky (oheň i voda představují očistný živel), která ji odnesla z vesnice jako symbol překonání zimy. Teprve poté mohlo být po vesnice přineseno Líto (letečko, májíček), které zosobňovalo příchod jara a obnovení života.

Jste skutečně ochotni nechat své „zimní démony“ odejít? Dali jste jim dostatečný prostor se vyjádřit a projevit, než je pustíte k vodě či zakopete?

Pokuste se při vyrábění své Smrtky přenést do figuríny pomocí vizualizace, dechu, psaní či kresby vše, co vás tíží a čeho se chcete zbavit. Vyjádřete upřímně veškeré pocity, které jsou s tím spojeny (pohybem, křikem, slovem či kresbou). Mějte na paměti, že tato fáze „naplňování poháru hořkosti“ se může protáhnout, pokud jste své emoce dlouhodobě potlačovali a popírali, je však nezbytné jí projít. Možná shledáte za podporující přivolat si k tomuto náročnému životnímu procesu některého z jarních bohů nebo hromovládců (ve slovanských příbězích například pomáhá Perun mladému Jarovítovi probojovat se z podsvětí).

Stejně důležitým krokem je následné vylití tohoto starého poháru – odevzdání našeho břemene bohům Smrti s vědomím, že co odejde jejich branou, už není zdravé volat zpět. http://www.pohanskafederace.cz/jaro-a-ritualy-dusevni-ocisty/Vědomé prožití aktu pálení, topení nebo zakopání Smrtky vám prozradí, nakolik jste ochotni se skutečně pustit svých traumat a nefunkčních vzorců. Pro zesílení efektu k sobě můžete svoji Zimu přivázat černou vlněnou nití a poté odstřihnout a svěřit některému z očistných živlů.

Půst

Jarní očistné kúry a půsty mají za cíl ozdravit naše tělo, ale stejně tak je možné je prožívat duchovně, třeba jako podporu a potvrzení naší ochoty se pustit něčeho nezdravého, ať už jde o životosprávu, zvyky nebo myšlení.

Úklid domu

Je pro vás (jarní) úklid zábavou, posedlostí, nebo noční můrou? Co by mohl prozrazovat (ne)pořádek ve vašem domě o stavu vaší duše? Vládne tam chaos a rezignace na vítězství harmonie (světla, čistoty)? Nebo se naopak věčným gruntováním snažíte zamést ze svého vědomí veškeré stopy po temnotě?

Využijeme-li trochu filozofie feng-šuej a propojíme si obraz našeho domu s obrazem našeho nitra, proměníme obvykle nezáživné uklízení v účinný očistný rituál, ve formu psychoterapie. Samotný úklid nebo nazdobení ložnice asi náš milostný život nespasí, podpoříme-li ale touto akcí naše vědomé snahy o změnu, znásobíme jejich efekt.

Nové šaty

K jarním zvykům patří i jeden příjemný – pořízení nových šatů. Dokážete však zároveň vyházet ze skříní vše, co už nenosíte? Co pro vás znamenají nové a staré šaty? Máte odvahu svléci a odhodit svoji starou osobnost, která už vám nesedí, a začít objevovat zářivé (a možná na první pohled nepatřičně nápadné) barvy vašeho pravého já? Možná vám k tomu pomůže výměna šatníku a hrátky se styly a barvami – vždyť duchovní očista může být i zábavná.

Podaří-li se vám úspěšně vynést Zimu, nezapomeňte, že je stejně tak důležité dovolit si přijmout požehnání Jara a nechat se naplnit jeho silou.

Jak prožíváte přechod zimy a jara vy? Máte své oblíbené očistné rituály? Podělte se o své zkušenosti v komentářích.

345 komentářů k “Jaro a rituály duševní očisty”

 1. 此生必要擁有一款!盤點10大品牌的人氣經典香水Perfume 香水SundayMore 香水的品牌與味道有許多的選擇,而每個人鐘情的款式又盡然不同,然而最經典持久的味道永遠都不會過時,是次就為大家詳細介紹10款品牌的人氣經典香水,看看你又擁有了幾多款?

 2. i love pron napsal:

  t0lH3W I will immediately clutch your rss feed as I can at find your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Kindly permit me recognize in order that I may just subscribe. Thanks.

 3. CO2激光(CO2 laser / 二氧化碳激光)的波長是10600nm,照射到皮膚上會被皮膚的水份吸收,瞬間將皮膚有問題的組織氣化。CO2激光可以用來消除各種皮膚問題包括疣、癦、痣、脂溢性角化、粉刺和汗管瘤等。當治療後,您的皮膚需要5至10天時間復原。期間保持傷口清潔便可。優點:CO2激光所切割的深度比刮除術較深,亦較精準。可以處理較深層的皮膚問題,例如去除癦、油脂粒、肉粒、疣、珍珠疣、角質增生等。其復原亦較快,減少留下疤痕的機會。它最大的優點在於,能夠進一步減少激光治療過程當中的熱損傷反應,提升了激光治療的安全性,治療過程中幾乎沒有疼痛感

 4. Kanebo 佳麗寶-專櫃 【LUNASOL日月晶采系列】華麗炫目修容 Shining Face Color的商品介紹 Kanebo 佳麗寶-專櫃,LUNASOL日月晶采系列,華麗炫目修容 Shining Face Color

 5. Now i am very happy that I found this in my search for something regarding this.

 6. I think this is a real great blog article.Thanks Again. Will read on

 7. Eliz napsal:

  You have observed very interesting points! ps nice internet site.

 8. Lauretta napsal:

  you make blogging glance What host are you the use of? Can I am getting your associate link on your host? I desire my website loaded up as fast as yours lol

 9. Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this post and also the rest of the website is really good.

 10. Nice blog right here! Additionally your web site a lot up fast! What web host are you the use of? Can I get your affiliate hyperlink for your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol

 11. wholesale fabric designer apparel fabric emerges to you personally together with lowest price.

 12. We all talk a little about what you should talk about when is shows correspondence to because Maybe this has much more than one meaning.

 13. 除一般大型屋苑外,村屋、丁屋、唐樓、附有租約之物業、車位、工商樓宇及舖位等均接受按揭申請,亦接受高樓齡物業的按揭申請。

 14. click here napsal:

  Thanks for the blog.Really looking forward to read more. Fantastic.

 15. Just added your website to my list of price reading blogs

 16. You made some decent points there. I checked on the internet for more information about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

 17. Some truly fantastic info , Glad I found this.

 18. Wow! Thank you! I continually needed to write on my site something like that. Can I include a part of your post to my blog?

 19. I really liked your article.Really thank you! Really Cool.

 20. This is really interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I ave shared your site in my social networks!

 21. Aventus HR napsal:

  Thank you ever so for you blog.Really looking forward to read more. Great.

 22. Take pleаА аЂаsurаА аЂа• in the remaаАаб‚Т€Т“ning poаА аБТ–tiаА аБТ•n of the ne? year.

 23. instabeauty napsal:

  Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I ave been trying for a while but I never seem to get there! Thank you

 24. or tips. Perhaps you can write subsequent articles

 25. Right away I am ready to do my breakfast, later than having my breakfast coming again to read more news.

 26. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I have shared your site in my social networks!

 27. You ave made some good points there. I checked on the internet to find out more about the issue and found most people will go along with your views on this website.

 28. I truly appreciate this blog. Much obliged.

 29. Thank you ever so for you blog post.Thanks Again. Really Great.

 30. very good put up, i definitely love this web site, keep on it

 31. click here napsal:

  Thanks a lot for the article post.Really looking forward to read more. Much obliged.

 32. PokerQQ napsal:

  I truly appreciate this blog post.Really thank you! Will read on

 33. You have made some good points there. I checked on the net for more info about the issue and found most people will go along with your views on this site.

 34. Looking around While I was browsing yesterday I noticed a excellent post about

 35. best oil pen napsal:

  Major thankies for the article. Want more.

 36. best vape pen napsal:

  Very good blog.Really thank you! Really Cool.

 37. There as definately a great deal to learn about this subject. I love all the points you made.

 38. Woah! I am really enjoying the template/theme of this

 39. It as great that you are getting thoughts from this piece of writing as well as from our discussion made at this place.

 40. for more info napsal:

  You have mentioned very interesting details! ps decent site.

 41. Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this write-up and also the rest of the site is extremely good.

 42. please pay a visit to the sites we stick to, like this one, as it represents our picks in the web

 43. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is fantastic, as well as the content!

 44. Auto-estima napsal:

  This unique blog is really cool as well as informative. I have chosen a lot of helpful things out of this amazing blog. I ad love to go back every once in a while. Thanks!

 45. We are a group of volunteers and starting a new scheme

 46. 抗逆 napsal:

  自體脂肪移植、自體脂肪隆乳、隆乳手術、抽脂手術等一些相關、似是而非或有爭議的事項的披露與討論。

 47. Thank you, I ave just been looking for info about this topic for ages and yours is the best I have discovered till now. But, what about the conclusion? Are you sure about the source?

 48. or even I achievement you get right of entry to constantly quickly.

 49. click here napsal:

  Pretty! This has been a really wonderful article. Thanks for supplying this info.

 50. Very informative article.Really looking forward to read more. Keep writing.

 51. Judi Online napsal:

  located that it is truly informative. I’m gonna be

 52. wow, awesome blog.Much thanks again. Really Great.

 53. is green coffee bean extract safe WALSH | ENDORA

 54. Utterly composed subject material , thanks for information.

 55. to read more napsal:

  Merely wanna input that you have a very decent internet site , I like the style it actually stands out.

 56. Wonderful article! We are linking to this particularly great article on our site. Keep up the great writing.

 57. MOR 【極簡主義香氛系列】極簡主義郁香身體霜(黑醋栗鳶尾) BODY BUTTER BLACK CURRANT IRIS的商品介紹 MOR,極簡主義香氛系列,極簡主義郁香身體霜(黑醋栗鳶尾) BODY BUTTER BLACK CURRANT IRIS

 58. check out napsal:

  It as not that I want to copy your web site, but I really like the layout. Could you let me know which design are you using? Or was it especially designed?

 59. for details napsal:

  pretty helpful material, overall I believe this is worthy of a bookmark, thanks

 60. It’а†s in reality a nice and useful piece of info. I am glad that you simply shared this helpful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 61. visit website napsal:

  Just wanna input that you have a very nice website , I the layout it really stands out.

 62. Very good article post.Really thank you! Much obliged.

 63. Personally, if all site owners and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.

 64. These are generally probably the most awesome and fashion chanel bags I ave actually had. And really fashionable. Worth every single cent.

 65. Thanks so much for the blog article.Much thanks again. Awesome.

 66. It is not my first time to pay a quick visit this site,

 67. You are my inspiration , I own few web logs and infrequently run out from to brand.

 68. It is really a great and helpful piece of info. I am glad that you shared this helpful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 69. It as just letting clientele are aware that we are nevertheless open up for home business.

 70. Keep up the superb work , I read few content on this website and I conceive that your web site is real interesting and contains lots of good info.

 71. There as certainly a lot to learn about this issue. I like all of the points you ave made.

 72. If you need to age well, always be certain to understand something new. Learning is essential at every stage of life.

 73. MISSHA 【沐浴乳去角質】香氛沐浴乳(英國梨&玫瑰)的商品介紹 MISSHA,沐浴乳去角質,香氛沐浴乳(英國梨&玫瑰)

 74. There is definately a great deal to find out about this issue. I love all of the points you ave made.

 75. This is really interesting, You are a very skilled blogger. I ave joined your rss feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I ave shared your website in my social networks!

 76. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is excellent, as well as the content!

 77. I’а†ve learn several excellent stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I wonder how a lot attempt you set to make the sort of wonderful informative web site.

 78. Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I ave been trying for a while but I never seem to get there! Cheers

 79. 激光靶向祛痣:對斑痣的顯性症狀能快速控制、甚至消除,短期實現肌膚無暇;多款激光設備深層激活膠原蛋白活性,深層煥發激活生命力。快速補充肌膚活性:根據顧客肌膚特性,醫生配套無創注射項目,為肌膚注入玻尿酸、肉毒素等能直接補充肌膚活性,快速補充肌膚缺失的玻尿酸、膠原蛋白,並能達到年輕態塑型的效果,從膚質和形態上保持年輕。聯合療法:注射玻尿酸、肉毒素等產品、配合精確波長的激光能加速透明質酸、肉毒素等物質的吸收,能極大化提高注射營養物質轉換率,最高達30以上,塑形效果保持3.5個月以上,年輕態效果保持時間延長1年以上。

 80. pretty practical material, overall I think this is worthy of a bookmark, thanks

 81. You ave made some really good points there. I looked on the internet to find out more about the issue and found most people will go along with your views on this website.

 82. That is a very good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Short but very precise info Thanks for sharing this one. A must read article!

 83. Perfectly pent articles, Really enjoyed studying.

 84. to learn more napsal:

  Wow! Thank you! I permanently needed to write on my blog something like that. Can I include a portion of your post to my site?

 85. My brother suggested I might like this web site. He was entirely right. This post actually made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 86. visit website napsal:

  Wow, great article post.Thanks Again. Keep writing.

 87. It as in reality a nice and helpful piece of information. I am glad that you shared this helpful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 88. It as onerous to search out knowledgeable folks on this subject, however you sound like you realize what you are talking about! Thanks

 89. technique of writing a blog. I saved it to my bookmark webpage list and

 90. There as definately a great deal to find out about this subject. I really like all the points you made.

 91. gossips napsal:

  If I set up my own blogging web site. Is it okay to copy and paste pics on my site to suppour my blogging?

 92. SEM napsal:

  You ave made some decent points there. I checked on the internet for additional information about the issue and found most people will go along with your views on this site.

 93. Your style is so unique in comparison to other folks I ave read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this blog.

 94. Interesting post. Can??t wait to hear more!

 95. up losing many months of hard work due to no data backup.

 96. You ave made some good points there. I looked on the internet for more information about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 97. Really enjoyed this article post.Really looking forward to read more. Really Cool.

 98. You have observed very interesting points ! ps decent website. There as always one who loves and one who lets himself be loved. by W. Somerset Maugham.

 99. This is one awesome article.Really thank you!

 100. This unique blog is really educating and factual. I have found a bunch of helpful advices out of this source. I ad love to come back again and again. Thanks a bunch!

 101. 47hypes napsal:

  indeed, as bryan caplan suggests, in the past the zeal of an insurer to guard

 102. Klassicvibes napsal:

  I understand this is off subject nevertheless I just wanted to

 103. Thanks for fantastic info I was searching for this info for my mission.

 104. Thanks-a-mundo for the blog post.Really thank you! Will read on

 105. Thank you for the great writeup. through the way, how could we communicate?

 106. HokIndoBet napsal:

  Tod as Pas Cher Homme I reflect on it as a well-founded act to purchase such a capable product

 107. HokIndoBet napsal:

  magnificent submit, very informative. I wonder why the opposite experts of this sector do not realize this. You should continue your writing. I am confident, you ave a great readers a base already!

 108. Wow, great blog.Really looking forward to read more. Fantastic.

 109. you got a very excellent website, Glad I observed it through yahoo.

 110. The overall look of your site is fantastic, as

 111. This very blog is really educating as well as factual. I have found a lot of useful stuff out of it. I ad love to come back again soon. Thanks!

 112. to learn more napsal:

  Im obliged for the article.Thanks Again. Cool.

 113. visit website napsal:

  Very informative blog.Much thanks again. Will read on

 114. to read more napsal:

  Thanks for the blog article.Much thanks again. Want more.

 115. whoah this blog is great i love reading your posts. Keep up the great work! You know, a lot of people are looking around for this information, you can aid them greatly.

 116. Really enjoyed this post.Thanks Again. Really Great.

 117. Rattling clean site, thanks due to this post.

 118. visit website napsal:

  Very neat article.Really thank you! Fantastic.

 119. click here napsal:

  I will make sure to bookmark it and return to read more of your useful information.

 120. up to other users that they will help, so here it occurs.

 121. Major thankies for the post.Thanks Again. Great.

 122. What as Going down i am new to this, I stumbled upon this I ave

 123. this website napsal:

  Major thanks for the blog post.Much thanks again. Will read on

 124. download mp4 napsal:

  Your personal stuffs outstanding. At all times handle it up!

 125. You made some decent points there. I looked on the internet for the subject matter and found most people will approve with your website.

 126. Very good info. Lucky me I found your blog by chance (stumbleupon). I ave book marked it for later!

 127. Very good article post.Much thanks again. Really Cool.

 128. bobsweep napsal:

  The Birch of the Shadow I believe there may well be considered a number of duplicates, but an exceedingly helpful list! I have tweeted this. Several thanks for sharing!

 129. Muchos Gracias for your blog.Much thanks again. Want more.

 130. Thank you ever so for you blog article. Much obliged.

 131. VW mechanic napsal:

  Wow, this piece of writing is fastidious, my sister is analyzing these kinds of things, therefore I am going to tell her.

 132. VW mechanic napsal:

  It as difficult to find knowledgeable people for this subject, however, you seem like you know what you are talking about! Thanks

 133. Some really fantastic articles on this web site , regards for contribution.

 134. This is a really good tip particularly to those new to the blogosphere. Brief but very accurate info Appreciate your sharing this one. A must read post!

 135. Say, you got a nice blog post.Really thank you!

 136. browse napsal:

  Isabel Marant Sneakers Pas Cher WALSH | ENDORA

 137. Very neat article.Really thank you! Keep writing.

 138. Gao Mam napsal:

  Wow, this piece of writing is fastidious, my sister is analyzing these kinds of things, therefore I am going to tell her.

 139. Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Fantastic. I am also an expert in this topic therefore I can understand your effort.

 140. Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this write-up and also the rest of the website is also really good.

 141. many thanks for sharing source files. many thanks

 142. this website napsal:

  This is a set of phrases, not an essay. you are incompetent

 143. more details napsal:

  Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is wonderful, let alone the content!

 144. I wanted to thank you for this abundant read!! I absolutely enjoyed each little crumb of it. I have got you bookmarked to ensure made known original stuff you post

 145. I simply could not leave your web site before suggesting that I really enjoyed the standard info an individual supply for your visitors? Is gonna be again steadily to inspect new posts

 146. Thanks again for the article post.Really thank you! Great.

 147. this website napsal:

  When I saw this page was like wow. Thanks for putting your effort in publishing this article.

 148. Real nice post, i hope you keep posting stuffs like this, thumbs up.

 149. to learn more napsal:

  This is one awesome post.Really thank you! Cool.

 150. for more info napsal:

  Shakira and Taylor Appreciating the time

 151. click here napsal:

  There is definately a lot to learn about this issue. I like all of the points you ave made.

 152. Residential napsal:

  I think other website proprietors should take this site as an model, very clean and excellent user friendly style and design, as well as the content. You are an expert in this topic!

 153. I think this is a real great blog.Much thanks again. Great.

 154. visit website napsal:

  merely achieve full lf on finished bread, and as well portion that honestly

 155. It as arduous to find knowledgeable individuals on this matter, however you sound like you already know what you are speaking about! Thanks

 156. to learn more napsal:

  pretty useful material, overall I feel this is worth a bookmark, thanks

 157. click here napsal:

  wow, awesome blog post.Really thank you! Want more.

 158. I truly appreciate this blog article.Really thank you! Cool.

 159. This blog was how do you say it? Relevant!! Finally I ave found something that helped me. Cheers!

 160. tadacip napsal:

  Looking forward to reading more. Great post. Fantastic.

 161. I used to be suggested this website by way of my cousin.

 162. Some really prime posts on this internet site , saved to favorites.

 163. that it appears they might be able to do that. We have, as

 164. kaufen cialis napsal:

  Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I ave been trying for a while but I never seem to get there! Many thanks

 165. Thanks for sharing, this is a fantastic article post. Will read on

 166. Thank you ever so for you post.Really looking forward to read more. Really Great.

 167. Very neat blog.Much thanks again. Much obliged.

 168. Wow, marvelous blog format! How lengthy have you ever been blogging for? you made blogging look easy. The total glance of your site is wonderful, let alone the content material!

 169. There as definately a great deal to know about this subject. I like all of the points you have made.

 170. Thanks for the blog post.Thanks Again. Great.

 171. Your style is so unique compared to other people I ave read stuff from. Thank you for posting when you ave got the opportunity, Guess I will just bookmark this page.

 172. Simply wanna say that this is handy, Thanks for taking your time to write this.

 173. Thanks for the blog article.Thanks Again.

 174. I really liked your article post.Really looking forward to read more. Cool.

 175. Say, you got a nice blog article.Really looking forward to read more. Really Cool.

 176. Very informative blog.Really looking forward to read more. Great.

 177. Some truly choice posts on this website , saved to favorites.

 178. this website napsal:

  Just discovered this site thru Bing, what a pleasant shock!

 179. You are not probably to achieve virtually just about everywhere if you definitely really don at brush for that

 180. Classtechblog napsal:

  You are my intake , I own few web logs and very sporadically run out from to post .

 181. go napsal:

  Yeah bookmaking this wasn at a high risk decision great post!.

 182. here napsal:

  Very nice article and straight to the point. I am not sure if this is actually the best place to ask but do you people have any thoughts on where to hire some professional writers? Thanks in advance

 183. There is perceptibly a bundle to identify about this. I believe you made various good points in features also.

 184. site napsal:

  Visit this I was suggested this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble. You are wonderful! Thanks!

 185. visit napsal:

  Im obliged for the blog.Much thanks again.

 186. I’а†ve read several outstanding stuff here. Unquestionably worth bookmarking for revisiting. I surprise how lots attempt you set to generate this kind of great informative web page.

 187. Mca reviews napsal:

  very handful of web-sites that transpire to become comprehensive beneath, from our point of view are undoubtedly very well worth checking out

 188. Outstanding quest there. What happened after? Good luck!

 189. Mp3 download napsal:

  What as up, is it rite to just study from publications not to pay a quick visit world wide web for hottest updates, what you say friends?

 190. Valuable info. Lucky me I found your web site by accident, and I am shocked why this accident did not happened earlier! I bookmarked it.

 191. Thank you ever so for you blog article.Really looking forward to read more. Want more.

 192. blog napsal:

  Normally I do not read post on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to check out and do it! Your writing taste has been amazed me. Thanks, very great article.

 193. learn more napsal:

  I will likely be coming back to your blog for even more soon.

 194. You made some decent points there. I looked on the net for additional information about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

 195. bo dam napsal:

  I truly appreciate this blog article.Thanks Again. Keep writing.

 196. bo dam napsal:

  to make your diet better. A majority of these industrial-strength models that are experiencing incorporate not just in bistros very well

 197. I truly appreciate this post.Much thanks again. Keep writing.

 198. Really informative article.Much thanks again. Really Cool.

 199. weblink I want to start to put all my photos up on my camera, and start a blog or something. Where is a good place to do this like a website or something, do i have to copyright them thanks :).

 200. Dead indited content material, thank you for selective information. „He who establishes his argument by noise and command shows that his reason is weak.“ by Michel de Montaigne.

 201. I simply want to say I am new to blogging and actually savored your web site. More than likely I am going to bookmark your site. You surely have wonderful writings. Regards for revealing your blog.

 202. Woman of Alien Great do the job you ave carried out, this website is de facto interesting with amazing information. Time is God as method of preserving everything from occurring at once.

 203. Easy Cellar napsal:

  My brother recommended I might like this blog. He was totally right. This post truly made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 204. Just what I was looking for, regards for posting.

 205. I usually do not create a bunch of responses, however i did a few searching and wound up right here?? –

 206. Terrific post however , I was wondering if you could write a litte more on this subject? I ad be very grateful if you could elaborate a little bit more. Bless you!

 207. This particular blog is without a doubt cool and also factual. I have picked a lot of interesting tips out of this blog. I ad love to visit it again and again. Cheers!

 208. CBD hemp oil napsal:

  This awesome blog is obviously interesting and informative. I have picked many handy stuff out of this source. I ad love to return again and again. Thanks a bunch!

 209. your website, how can i subscribe for a weblog web site? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny

 210. this website napsal:

  Very interesting post. Great Job! This is what I was looking for!

 211. Looking forward to reading more. Great blog.Really thank you! Will read on

 212. to learn more napsal:

  Thanks so much for the post.Much thanks again. Much obliged.

 213. this website napsal:

  I was looking at some of your content on this site and I conceive this internet site is very instructive! Retain posting.

 214. to read more napsal:

  Very nice post and right to the point. I am not sure if this is actually the best place to ask but do you folks have any thoughts on where to employ some professional writers? Thx

 215. Du lich viet napsal:

  I want to to thank you for this excellent read!! I definitely enjoyed every little bit of it. I have got you saved as a favorite to look at new things you post?

 216. Im grateful for the post.Really thank you! Fantastic.

 217. Poker Dewa napsal:

  Say, you got a nice post.Thanks Again. Fantastic.

 218. escuela de dj napsal:

  I think this is a real great blog post.Much thanks again. Want more.

 219. What as up everyone, it as my first visit at this web page, and piece of writing is really fruitful designed for me, keep up posting these content.

 220. I was examining some of your articles on this internet site and I believe this internet site is rattling instructive! Keep putting up.

 221. Major thankies for the blog post.Much thanks again. Much obliged.

 222. getfans.io napsal:

  Really enjoyed this article.Really looking forward to read more. Great.

 223. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is fantastic, let alone the content!. Thanks For Your article about sex.

 224. of course, research is paying off. I enjoy you sharing your point of view.. Great thoughts you have here.. I value you discussing your point of view..

 225. Major thanks for the post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 226. Google napsal:

  Always a huge fan of linking to bloggers that I adore but really don’t get quite a bit of link like from.

 227. I view something genuinely special in this internet site.

 228. Very good post.Really thank you! Fantastic.

 229. Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this write-up plus the rest of the site is really good.

 230. site napsal:

  Very good post. I will be experiencing some of these issues as well..

 231. link napsal:

  Really enjoyed this article post.Really looking forward to read more. Will read on

 232. link napsal:

  Whats up. Very cool blog!! Man.. Excellent.. Amazing.. I all bookmark your website and take the feeds alsoI am glad to find numerous useful information here in the post. Thank you for sharing

 233. There is certainly a lot to find out about this subject. I love all of the points you ave made.

 234. Chispalace napsal:

  Some truly prime articles on this website , saved to favorites.

 235. SARIT Yap Malzemeleri dikenli tel Kocaeli, Izmit, Derince ve evresinde it Sistemleri Panel it rg Tel Kafesli Tel Dikenli Tel Jiletli Tel Fileli Tel Ferforje Sarit

 236. this website napsal:

  Very interesting information!Perfect just what I was searching for! Being rich is having money being wealthy is having time. by Margaret Bonnano.

 237. magnificent points altogether, you simply gained a emblem new reader. What might you suggest about your post that you made a few days in the past? Any positive?

 238. it for him lol. So let me reword this. Thanks for the meal!!

 239. You have made some decent points there. I looked on the internet for more information about the issue and found most people will go with your views on this site.

 240. pretty beneficial gear, on the whole I imagine this is laudable of a bookmark, thanks

 241. you ave got a fantastic blog right here! would you wish to make some invite posts on my weblog?

 242. Thank you ever so for you blog post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 243. fashion napsal:

  just beneath, are numerous entirely not connected web sites to ours, nevertheless, they are surely really worth going over

 244. RALPH ELLIS looks at the 10 things we learned from this weekend’s football action as Jurgen Klopp has Liverpool’s fitness levels up and Juan Mata’s Manchester United future remains uncertain. Jurgen Klopp has Liverpool’s fitness up to the standard he wants and Juan Mata’s Manchester United future remains uncertain – 10 THINGS WE LEARNED

 245. Spot on with this write-up, I genuinely assume this site wants way a lot more consideration. IaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТžll probably be once far more to read far much more, thanks for that info.

 246. jimmy choo napsal:

  here are some links to web-sites that we link to simply because we believe they may be really worth visiting

 247. usually posts some extremely fascinating stuff like this. If youre new to this site

 248. 60107 napsal:

  Sites of interest we’ve a link to

 249. very few websites that take place to become comprehensive below, from our point of view are undoubtedly properly worth checking out

 250. iptv channels napsal:

  please stop by the websites we stick to, like this a single, because it represents our picks in the web

 251. Google napsal:

  Please take a look at the web-sites we adhere to, like this one, as it represents our picks in the web.

 252. Wonderful story, reckoned we could combine some unrelated information, nevertheless truly worth taking a search, whoa did 1 study about Mid East has got more problerms too

 253. porno24 napsal:

  just beneath, are quite a few entirely not associated sites to ours, even so, they’re surely worth going over

 254. shop online napsal:

  your blog posts. Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you

 255. Looking forward to reading more. Great blog post.Thanks Again. Much obliged.

 256. Major thankies for the blog post.Really looking forward to read more. Will read on…

 257. below you will come across the link to some websites that we believe you should visit

 258. this website napsal:

  Really appreciate you sharing this post. Cool.

 259. There is obviously a bunch to identify about this. I think you made various good points in features also.

 260. to learn more napsal:

  that they can can get you in to a car, in case your credit is poor enough you will

 261. Muchos Gracias for your post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 262. click here napsal:

  I really liked your blog.Really looking forward to read more. Cool.

 263. Tubidy Mp3 napsal:

  check below, are some absolutely unrelated web sites to ours, nevertheless, they may be most trustworthy sources that we use

 264. Pretty! This was an incredibly wonderful article. Many thanks for providing this info.

 265. click here napsal:

  Spot on with this write-up, I genuinely think this web-site requirements far more consideration. I all probably be once again to read a lot more, thanks for that information.

 266. Here napsal:

  This particular blog is definitely cool and also factual. I have picked helluva interesting advices out of this source. I ad love to visit it every once in a while. Thanks!

 267. click here napsal:

  There is visibly a bunch to realize about this. I believe you made certain good points in features also.

 268. dildo napsal:

  Wonderful story, reckoned we could combine several unrelated information, nevertheless really really worth taking a search, whoa did one learn about Mid East has got extra problerms as well

 269. Muchos Gracias for your post. Keep writing.

 270. to read more napsal:

  Im thankful for the article.Much thanks again.

 271. Your style is really unique compared to other people I ave read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this web site.

 272. You are my role models. Many thanks for the post

 273. If you ask me, in excess of a couple working together to empty desired goals, often have unlimited electric power.

 274. Regards for all your efforts that you have put in this. Very interesting information. Aim at heaven and you will get earth thrown in. Aim at earth and you get neither. by Clive Staples Lewis.

 275. Your style is so unique in comparison to other people I have read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this web site.

 276. to read more napsal:

  Looking forward to reading more. Great article.Thanks Again. Awesome.

 277. wonderful post, very informative. I wonder why the other specialists of this sector don at realize this. You must proceed your writing. I am sure, you ave a great readers a base already!

 278. this website napsal:

  This site certainly has all of the information and facts I wanted about this subject and didn at know who to ask.

 279. Muchos Gracias for your blog.Much thanks again.

 280. This particular blog is no doubt cool and besides factual. I have chosen a bunch of helpful tips out of this source. I ad love to return over and over again. Thanks a lot!

 281. Dr Kassabian napsal:

  please check out the sites we adhere to, like this one particular, because it represents our picks from the web

 282. visit website napsal:

  whoah this weblog is wonderful i like reading your articles. Keep up the good paintings! You already know, many people are looking around for this information, you can help them greatly.

 283. this website napsal:

  Im no pro, but I suppose you just made an excellent point. You naturally understand what youre talking about, and I can truly get behind that. Thanks for being so upfront and so honest.

 284. in support of his web page, because here every

 285. Wow, great article post.Really thank you! Awesome.

 286. below you will uncover the link to some web-sites that we think you ought to visit

 287. Typewriter.. or.. UROPYOURETER. meaning аАа’аАТ‚аЂТ˜a collection of urine and pus in the ureter. a

 288. pen camera napsal:

  You made some clear points there. I did a search on the topic and found most people will go along with with your blog.

 289. Major thanks for the blog article.Much thanks again.

 290. Thanks for some other great article. Where else may anyone get that type of information in such a perfect method of writing? I have a presentation next week, and I am on the look for such information.

 291. What as up Dear, are you in fact visiting this web page daily, if so after that you will absolutely get good knowledge.

 292. This is really interesting, You are a very skilled blogger. I ave joined your feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 293. Really informative blog.Really looking forward to read more. Keep writing.

 294. The place else may anybody get that type of info in

 295. bitcoin napsal:

  It as nearly impossible to find experienced people in this particular topic, however, you seem like you know what you are talking about! Thanks

 296. for more info napsal:

  This awesome blog is no doubt entertaining and also diverting. I have picked helluva helpful things out of this blog. I ad love to return every once in a while. Cheers!

 297. Thanks for your personal marvelous posting! I seriously enjoyed reading it,

 298. wonderful points altogether, you simply won a logo new reader. What may you recommend about your publish that you made a few days in the past? Any certain?

 299. burberry napsal:

  one of our guests lately encouraged the following website

 300. Joi napsal:

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I ave joined your feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I have shared your website in my social networks!

 301. gucci napsal:

  one of our guests just lately recommended the following website

 302. Millicent napsal:

  Lovely just what I was searching for. Thanks to the author for taking his time on this one.

 303. Cher napsal:

  Wow, great article post.Much thanks again. Want more.

 304. Adaline napsal:

  Your style is unique compared to other folks I ave read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this page.

 305. Beauty & Mode napsal:

  just beneath, are numerous absolutely not related sites to ours, even so, they may be surely worth going over

 306. Selena napsal:

  I truly appreciate this post. I ave been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thank you again..

 307. Simply a smiling visitor here to share the love (:, btw outstanding design. Audacity, more audacity and always audacity. by Georges Jacques Danton.

 308. Thanks-a-mundo for the blog.Really thank you! Keep writing.

 309. versace napsal:

  here are some hyperlinks to web pages that we link to simply because we think they may be worth visiting

 310. Your style is very unique compared to other folks I ave read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this web site.

 311. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I ave joined your rss feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I have shared your website in my social networks!

 312. Looking forward to reading more. Great article post.Really thank you! Really Cool.

 313. click here napsal:

  Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I ave been trying for a while but I never seem to get there! Thank you

 314. You are my inspiration, I own few blogs and rarely run out from brand . аАа’аАТ‚аЂТ˜Tis the most tender part of love, each other to forgive. by John Sheffield.

 315. Would you be thinking about exchanging hyperlinks?

 316. Perfectly indited content material, appreciate it for entropy. The earth was made round so we would not see too far down the road. by Karen Blixen.

 317. Thanks for the post.Thanks Again. Really Cool.

 318. juul flavors napsal:

  I think this is a real great blog post.Really looking forward to read more. Really Cool.

 319. Very neat article post.Thanks Again. Will read on

 320. Your style is so unique in comparison to other people I have read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I all just bookmark this page.

 321. wow, awesome post.Thanks Again. Want more.

 322. Clint Hill is set to play for QPR in the second leg of their Championship play-off semi-final against Wigan despite admitting that he caught Rob Kiernan with a ‘reckless’ elbow in the early stages of Friday’s 0-0 draw. Clint Hill could miss play-off final after QPR defender admits elbowing Wigan’s Rob Kiernan

 323. Thanks a lot for the blog.Much thanks again. Much obliged.

 324. There as definately a great deal to learn about this subject. I like all the points you have made.

 325. vi da ca sau napsal:

  Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We ave ever arrive across on this subject. Basically Fantastic. I am also an expert in this topic so I can understand your effort.

 326. May just you please extend them a little from next time?

 327. me know if this okay with you. Thanks a lot!

 328. It as not that I want to copy your web-site, but I really like the design. Could you tell me which theme are you using? Or was it custom made?

 329. Some in truth exciting points you have written.Assisted me a lot, just what I was looking on behalf of.

 330. to learn more napsal:

  Spot on with this write-up, I seriously think this web site needs much more attention. I all probably be returning to see more, thanks for the advice!

 331. click here napsal:

  pretty handy stuff, overall I consider this is really worth a bookmark, thanks

 332. Really enjoyed this post.Thanks Again. Want more.

 333. click here napsal:

  Just what I was searching for, thankyou for posting.

 334. ward napsal:

  This blog is definitely entertaining additionally factual. I have picked up helluva helpful tips out of this amazing blog. I ad love to visit it again and again. Thanks!

 335. bitcoin napsal:

  some really superb blog posts on this internet site , thankyou for contribution.

 336. Agen Live22 napsal:

  Really enjoyed this blog post. Really Cool.

 337. You made some good points there. I looked on the internet for the subject and found most people will go along with with your blog.

 338. You are so awesome! I do not believe I ave truly read anything like this before.

 339. marc jacobs outlet ??????30????????????????5??????????????? | ????????

 340. regarding this website and at the moment this time I am

 341. Roshni napsal:

  I blog often and I truly thank you for your content.This great article has truly peaked my interest.I am going to bookmark your website and keep checking for new information about once a week.

 342. Many thanks for sharing this fine article. Very interesting ideas! (as always, btw)

 343. I think this is a real great article post.Much thanks again. Want more.

Napsat komentář