Mabon

Nový Věstník PFIcz je tu!
CC Avia Venefica

CC Avia Venefica

Na podzimní rovnodennost (Mabon, Dožínky) se v pohanských tradicích zapomíná jako na nedůležitý svátek. Je pravda, že při něm nedochází k žádnému významnému dramatu. Jeho význam ale není radno podceňovat. Zanedbávání tohoto svátku je zřejmě dáno spíše nepochopením jeho symboliky než jeho opravdovou bezvýznamností.
Rovnodennost je den, kdy světlo a tma trvají stejný počet hodin a jsou tedy na moment v dokonalé rovnováze. Na Mabon se ocitáme v posledních okamžicích vlády světla a slunce a na prahu začínajícího období tmy. Jedinečnou sílu tohoto dne můžeme využít velmi dobře ve svůj prospěch, ať už chceme posílit svoje kouzla, nebo se zaměřit na rekapitulaci svého úsilí.

Poznámka autorky: Tento článek jsem sestavila záměrně obecně, aby poskytl inspiraci, nikoli jednotný návod. Měl by popsat spíš základní myšlenku Mabonu v konceptu Kola roku, které považuji za jeden z nejrozšířenějších konceptů napříč pohanskými tradicemi, který znám. Většina pohanů v mém okolí skutečně slaví osm velkých svátků, ať už se počítají mezi eklektiky, rekonstrukcionalisty, wiccany nebo jiné. Mnoho těchto tradic už si vytvořilo vlastní systémy a mytologie oslav těchto svátků, většinou jsou to ale postupy přístupné jen pro členy daných skupin. Pak tu jsou ale i další, kteří mají samostatnou stezku, nebo se zatím nevyhranili. Tento článek by měl být inspirací pro všechny.

CC Avia Veneficia

CC Avia Veneficia

Mnozí věří, že síla osmi velkých svátků, zvláště těch spojených s cykly slunce, jako jsou rovnodennosti, spočívá také v astronomické rovině. Noční obloha byla vždy zdrojem velkého hledání. Dvakrát do roka se Slunce na malou chvíli ocitne nad rovníkem planety Země a odměří tak přesně polovinou oběhu Země na její oběžné dráze. Nyní Země nastoupí svou cestu po vzdálenější části elipsy, po které obíhá, a na nás čekají studenější týdny.
Tento jev je známý jako rovnodennost nebo také začátek astronomického jara a podzimu.

 

Mabon je často v literatuře označovaný jako svátek poslední sklizně. Je to čas, kdy Země vydává své plody, které tolik měsíců uzrávaly. Není náhodou, že v tuto dobu začíná období Váh – astrologického znamení rovnováhy. Převažování je skutečně hlavní otázkou měsíce. Znamená to zastavit se, ohlédnout se za sebe a dobře porovnat práci, kterou jsme za sebou zanechali, a zhodnotit, zda jsme svůj čas využili kvalitně.

Je to také čas tolik opomíjeného odpočinku. Pracovali jsme dlouho a tvrdě a musíme myslet i na sebe, na svoje tělo a ducha. Je načase setřít pot z čela, usadit se na slunce v jednom z posledních teplých dnů, dát nohy na stůl a moštem připít své vlastní vytrvalosti. Nyní je dobrá doba zakusit plody vlastní práce. Ať už jsou sladké nebo trpké, dopřát zasloužený relax tělu a udělat pro sebe něco příjemného, to jsou věci, které (ruku na srdce) až moc často opomíjíme. Dovolme si luxus vybočit ze svých zajetých kolejí, být chvíli trochu sluníčkoví a nabrat sil. Přichází zima a budeme je potřebovat.

Rituál i festival: způsoby oslavy

Na oslavách rovnodennosti je také výborné, že si v ten den můžeme vybrat z mnoha způsobů, jak je oslavit. Někteří se zaměří na uplynulé období léta a rozhodnou se zabalit svůj obřad do kabátu vděčnosti za dary, které jsme během té doby dostali; za hojnost jídla, pití a dobré společnosti; díky za sklizeň, příležitosti, nebo dobrodružství; vzdání poct matce Zemi; oslavy a radování.

Jiní oproti tomu mohou uvítat příchod tmy a lekcí, které přináší, a zvolí vychutnání prastařejších pudů člověka, meditaci a instrospekci; vítání období, kdy se můžeme ponořit hlouběji sami do sebe a poznat své nejskrytější stránky; setkání s předky a lidmi dávno mrtvými; poznávání děsivých stránek života, strachů a věcí, které si nepřejeme vidět, boj s nimi nám ale dodává druh síly, kterou jen těžko lze nahradit něčím jiným. Můžeme se poklonit zimě a prosit, abychom ji opět přežili ve zdraví, nebo připít slunci a nedočkavě čekat na jeho návrat za půl roku.
Oboje je rovnou mírou zastoupeno v Mabonu.

CC mharrsch

CC mharrsch

Rituání oslavy se tradičně soustředí buď na aspekt druhé sklizně, nebo na rovnováhu světla a tmy, života a smrti, muže a ženy. Oltářní výzdoba se nejčastěji odvozuje od tématu sklizně, Mabon tedy může být vnímaný i jako svátek primárně zemědělský. Pole a rostliny na nich zasazené umírají, zatímco vydávají člověku své plody, a tyto plody nesou hlavní poselství podzimní rovnodennosti a také symboliku života a smrti. Často se objevuje kukuřičný klas, jablka, hrozny, dýně, ořechy, obilí, ovšem i zelenina, další stromové ovoce, podzimní květiny a samozřejmě také produkty, které z těchto surovin vyrábíme; víno, pálenky, chleby, koláče,… dále se používají nástroje sklizně, z nichž se pro současného pohana nejrozuměji jeví srp a košík.
Zajímavostí je, že i když je Mabon označovaný jako poslední festival sklizně, sklizeň samotná pokračuje v podstatě až do Samhainu, kdy se vlády na poli definitivně ujímá mráz. V některých částech světa je proto oslava poslední sklizně spojená se Samhainem. Odtud tedy pochází spojitost amerického Halloweenu s dýněmi, které jsou také symbolem Mabonu.
Barvy Mabonu jsou typickými barvami podzimu: žlutá, oranžová, červená a hnědá, barvy padajícího listí.

Na co zaměřit své síly při mabonových oslavách?

Může to být samozřejmě rovnováha a harmonie v životě, které se vám v poslední době nedostávalo, například i v podobě rovnocennosti mužské a ženské role, a to jak ve vnějším světě, tak i uvnitř svého temperamentu.

Může to být doba rekapitulace a zodpovězení si na pár základních otázek, na které sem tam zapomínáme. Mám všeho dostatek? Pokud ne, co mi chybí? Pokud ano, vážím si toho? Toto je dobrý čas spočítat všechna pozitiva a negativa ve svém životě a rozhodnout se, jestli jsem s tím spokojený. A pokud ne, zjistit, co můžu udělat, aby se věc zlepšila.

Může to být uzavírání záležitosti, která nám dlouho leží v hlavě. Složme všechny účty a požádejme síly Mabonu o vyrovnání. Konstruktivnost a destruktivita jsou momentálně na stejné lodi, takže je jen na nás, kterou z nich zvolíme.

Můžeme se zaměřit i na sdílení s ostatními, například dobrý čas projevit vděk příteli za jeho podporu tím, že ho pozveme na dobré jídlo vlastní výroby.

Zaměřit se lze na relaxaci. Nejlépe se baterky dobíjejí samozřejmě v přírodě. Vyrazit na výlet a odreagovat se od každodennosti civilizace se může ukázat i jako výborný způsob, jak se spojit se svými cykly. Tam venku navíc rostou houby, kukuřice a různé plané ovoce, ze kterého se dá vyrobit úžasná spousta delikates (nebo tematická výzdoba). Babička nebo máma určitě má nějaké recepty.

Když už za nimi půjdete, věnujte nějaký čas i tématům domácího krbu a předkům, protože i to jsou věci, které podzim přináší do povědomí. Určitě nebude na škodu projít svůj domov s nějakým očišťujícím vykuřovadlem, vyhodit pár starých a nepotřebných věcí a udělat si trochu pořádek. V zimě budeme většinou zavření uvnitř, ať tam tedy raději nestraší kostlivci.

Pro skupiny se doporučuje jakékoli cvičení na zvyšování energie nebo témata archetypálních příběhů.

Pokloňte se temnotě

C Ben Thé Man

C Ben Thé Man

Mabon je v některých směrech chápaný jako svátek Stařeny a jako takovému mu přísluší také aspekty života, které nepovažujeme za příjemné, esteticky lahodící nebo správné. Ať už pro nás má temná strana větší nebo menší význam, je neoddělitelnou součástí života a jednou za čas bychom jí měli čelit. Nenechte se ale ošálit. V tomto případě nelze podvádět. Cesty do podsvětí, jakkoli pravidelné, jsou jen jedním aspektem této strany mince, a není radno někdy uvěřit tomu, že toto téma můžete s klidem přeskočit. Otázkami tohoto období jsou tedy také takové: Co je mi nepříjemné? Před čím zavírám oči? Z čeho mám strach?

A konečně, nejpříjemnějším způsobem, jak oslavit Mabon, je zřejmě udělat to v náručí boha Dionýsa. Mabon je proslaveným svátkem vína, které v této době dozrává, a nejinak je tomu s jablky, která v našich zemích přece jen mají delší tradici. Mošt, štrúdl, víno, buchty, křížaly a rozinky – z obou druhů ovoce se dá sestavit hotová hostina; přejeme tedy, ať se vydaří, a nechť jsou vám bohové přes zimu nakloněni.

Mabon

335 komentářů k “Mabon”

 1. 按揭,按揭計劃,9成按揭計劃,政府按揭計劃,特色按揭計劃,加按計劃,轉按計劃,物業估價,按揭計算機,按揭專家,買樓須知.

 2. innisfree 【彩妝系列】妝自然眉膠筆 Eco Gel Eyebrow的商品介紹 innisfree,彩妝系列,妝自然眉膠筆 Eco Gel Eyebrow

 3. i love pron napsal:

  hyv9B9 This very blog is no doubt entertaining and also factual. I have discovered a bunch of handy tips out of this amazing blog. I ad love to come back every once in a while. Thanks a bunch!

 4. 按揭服務助您實現置業夢想. … 有固定收入及供款與入息比率不超過45的首次置業人士,仍可申請最高9成按揭貸款。 借定唔 … 香港主要住宅樓宇價格走勢.

 5. Wohh just what I was searching for, appreciate it for putting up.

 6. Wow! Thank you! I constantly needed to write on my blog something like that. Can I take a part of your post to my site?

 7. Daine napsal:

  Very good blog post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 8. What as Going down i am new to this, I stumbled upon this I ave found It absolutely useful and it has aided me out loads. I am hoping to contribute & help other customers like its helped me. Good job.

 9. Thank you ever so for you blog article.Thanks Again.

 10. visitor retention, page ranking, and revenue potential.

 11. Well I sincerely enjoyed reading it. This tip offered by you is very helpful for correct planning.

 12. Very good blog post.Really thank you! Want more.

 13. You have observed very interesting details! ps decent site.

 14. I really liked your post.Much thanks again. Really Great.

 15. Thank you for your article.Really thank you! Cool.

 16. ~100 預防高危致癌的 HPV 16、18 型號 (可減低 70 患子宮頸癌的風險) ~100 減低引致生殖器官濕疣 (俗稱「椰菜花」) 的 HPV 6、11 型的感染 (可減低超過 90 患生殖器官濕疣的風險) HPV4合1子宮頸癌疫苗 Gardasil HPV病毒會感染人類的皮膚及黏膜,一般會透過性接觸及親密的皮膚接觸而受到感染,是一種男性與女性都可能感染的常見病毒。可感染身體各個部位的HPV超過100種,當中有部份的HPV類型可影響生殖器部位,導致生殖器疣(genital warts) 、子宮頸細胞異常(abnormal cervical cells) ,甚至子宮頸癌 (cervical cancer)。 4合1 HPV 子宮頸癌疫苗,覆蓋4種高危HPV病毒:6、 11、16及18型(約70的子宮頸癌由HPV16和HPV18病毒引致),有助預防子宮頸癌、外陰癌、陰道癌及生殖器官濕疣

 17. visit website napsal:

  You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and simply could not find it. What a great web-site.

 18. Im thankful for the article.Really looking forward to read more. Fantastic.

 19. Aventus HR napsal:

  you made running a blog look easy. The overall glance

 20. Im obliged for the blog.Really thank you! Awesome.

 21. I will not talk about your competence, the write-up just disgusting

 22. This awesome blog is no doubt educating additionally informative. I have picked up many helpful things out of this amazing blog. I ad love to come back again soon. Thanks a lot!

 23. I truly appreciate this article post.Thanks Again. Much obliged.

 24. The thing i like about your weblog is the fact that you always post direct for the point info.:,*`,

 25. Very good article. I definitely love this website. Stick with it!

 26. time as looking for a similar topic, your website came up, it seems good.

 27. My brother recommended I might like this blog. He was entirely right. This post truly made my day. You cann at imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks!

 28. visit website napsal:

  to say cheers for a marvelous post and a all round interesting blog (I

 29. Im obliged for the article post.Thanks Again. Really Cool.

 30. Daftar poker napsal:

  written article. I all make sure to bookmark it and come back to read more of

 31. 防UVB系列 napsal:

  洗臉後第一步,修護肌膚,直擊問題核心,由肌膚之源培育出充滿濕潤細緻美肌的肌膚修復精華液。

 32. VFX Body PDF napsal:

  Thanks for the post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 33. Thanks-a-mundo for the post.Really thank you! Really Great.

 34. best oil pen napsal:

  It as truly a great and helpful piece of information. I am satisfied that you simply shared this useful tidbit with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 35. best vape pen napsal:

  I think this is a real great blog post.Much thanks again.

 36. Wow, great article.Much thanks again. Will read on

 37. Thanks again for the blog post.Really thank you! Awesome.

 38. anchor napsal:

  Really informative post.Really looking forward to read more. Really Cool.

 39. asian porn napsal:

  Pretty! This has been an incredibly wonderful post. Many thanks for providing these details.

 40. Sale |check out this site soon responded with a penalty. On weekends, she |check out this

 41. Just wanted to mention keep up the good job!

 42. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is magnificent, let alone the content!

 43. [邀稿] 意欲蔓延的持久香氛沐浴品。義大利Rudy Profumi~❤ (文末贈身體乳) @ ❤ Bonjour.Amanda 愛曼達購物。旅遊日誌♫ :: 痞客邦 :: [邀稿] 意欲蔓延的持久香氛沐浴品。義大利Rudy Profumi~❤ (文末贈身體乳) @ ❤ Bonjour.Amanda 愛曼達購物。旅遊日誌♫ :: 痞客邦 ::

 44. very good submit, i actually love this website, carry on it

 45. time to look over it all at the moment but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when

 46. My brother recommended I might like this website. He was entirely right. This post truly made my day. You cann at imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 47. Thanks for an explanation. All ingenious is simple.

 48. I will be sure to bookmark your blog and may come back down the road.

 49. Its hard to find good help I am forever saying that its difficult to procure good help, but here is

 50. Judi Online napsal:

  I truly appreciate this article.Much thanks again. Great.

 51. UVB Narrowband Treatment Is a computer science degree any good for computer forensics?

 52. kamagra napsal:

  Nice piece of info! May I reference part of this on my blog if I post a backlink to this webpage? Thx.

 53. Isabel Marant Sneakers Pas Cher WALSH | ENDORA

 54. Very nice article and straight to the point. I don at know if this is actually the best place to ask but do you folks have any thoughts on where to employ some professional writers? Thanks

 55. to learn more napsal:

  Websites we recommend Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is excellent, as well as the content!

 56. for more info napsal:

  I value the blog article.Really thank you!

 57. Looking around While I was browsing today I saw a great post about

 58. to learn more napsal:

  I want to to thank you for this excellent read!! I definitely enjoyed every little bit of it. I have got you saved as a favorite to look at new things you post?

 59. Terrific work! This is the type of info that are meant to be shared across the net. Shame on Google for now not positioning this publish higher! Come on over and discuss with my website. Thanks =)

 60. I value the blog post.Really looking forward to read more. Awesome.

 61. Thanks for sharing, this is a fantastic blog article.Much thanks again. Great.

 62. Really informative blog article.Really thank you! Great.

 63. I really liked your article post.Really looking forward to read more. Will read on

 64. Some genuinely prize blog posts on this site, saved to bookmarks.

 65. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I ave really enjoyed browsing your blog posts. After all I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 66. Thank you for the sensible critique. Me & my cousin were just preparing to do some research on this. We grabbed a book from our region library but I think I learned much more from this post

 67. Just discovered this blog through Yahoo, what a way to brighten up my day!

 68. Normally I don at read post on blogs, however I would like to say that this write-up very forced me to check out and do it! Your writing taste has been amazed me. Thank you, very nice post.

 69. This blog is definitely interesting additionally informative. I have picked up many useful tips out of this source. I ad love to come back again soon. Thanks a lot!

 70. In general, the earlier (or higher ranked on the search results page)

 71. Please forgive my English.I ave recently started a blog, the information you provide on this website has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work.

 72. OBHL 幸福的總和 【精華液系列】藍銅胜肽保濕調理精華液 Copper peptide moisturize rejuvenation serum的商品介紹 OBHL 幸福的總和,精華液系列,藍銅胜肽保濕調理精華液 Copper peptide moisturize rejuvenation serum

 73. Thank you for some other magnificent post. Where else may anybody get that type of info in such an ideal method of writing? I have a presentation subsequent week, and I am on the search for such info.

 74. Looking forward to reading more. Great article post.Really thank you! Great.

 75. What as up, I log on to your blogs regularly. Your story-telling style is witty, keep it up!

 76. Im grateful for the blog post.Much thanks again. Want more.

 77. Say, you got a nice article.Much thanks again. Much obliged.

 78. This particular blog is without a doubt cool and also factual. I have picked a lot of interesting tips out of this blog. I ad love to visit it again and again. Cheers!

 79. I was able to find good info from your articles.

 80. read more napsal:

  There are certainly a number of particulars like that to take into consideration. That may be a nice point to bring up.

 81. Say, you got a nice blog article.Really looking forward to read more.

 82. Immersive napsal:

  Very neat article.Thanks Again. Awesome.

 83. visit website napsal:

  Looking forward to reading more. Great blog article.Really thank you! Really Cool.

 84. this website napsal:

  You are my inspiration , I have few blogs and often run out from to brand.

 85. You made some decent points there. I looked on the net for more information about the issue and found most people will go along with your views on this website.

 86. Really appreciate you sharing this article post. Really Cool.

 87. Somewhere in the Internet I have already read almost the same selection of information, but anyway thanks!!

 88. Local SEO napsal:

  Im thankful for the blog.Thanks Again. Will read on

 89. You could certainly see your enthusiasm in the work you write. The sector hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. At all times follow your heart.

 90. for more info napsal:

  This is one awesome blog.Really thank you!

 91. I usually do not create a bunch of responses, however i did a few searching and wound up right here?? –

 92. UK SEO napsal:

  It as not that I want to copy your web-site, but I really like the layout. Could you tell me which theme are you using? Or was it especially designed?

 93. HomeSnag napsal:

  Particularly helpful outlook, many thanks for writing.. So happy to possess found this post.. My personal web searches seem total.. thanks. So happy to get found this article..

 94. HomeSnag napsal:

  Thanks a lot for the article.Thanks Again.

 95. I think this is a real great blog. Will read on

 96. Very informative blog post.Really looking forward to read more. Really Great.

 97. Thank you ever so for you article post.Much thanks again.

 98. There is perceptibly a lot to know about this. I suppose you made certain good points in features also.

 99. Really appreciate you sharing this article post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 100. Wow, great post.Much thanks again. Great.

 101. There is noticeably a lot to realize about this. I feel you made certain good points in features also.

 102. Just Browsing While I was surfing yesterday I noticed a excellent article about

 103. Wonderful paintings! This is the type of info that should be shared around the web. Disgrace on Google for not positioning this submit upper! Come on over and talk over with my website. Thank you =)

 104. It as laborious to search out knowledgeable folks on this matter, but you sound like you understand what you are speaking about! Thanks

 105. HokIndoBet napsal:

  Muchos Gracias for your article.Thanks Again. Awesome.

 106. I?d should verify with you here. Which is not something I often do! I take pleasure in reading a publish that may make individuals think. Also, thanks for allowing me to comment!

 107. Muchos Gracias for your blog article.Really looking forward to read more. Keep writing.

 108. Thank you for your blog article.Thanks Again. Keep writing.

 109. Saved as a favorite, I love your web site!

 110. Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is excellent, as well as the content!

 111. Utilisation sex toys masturbation lesson

 112. Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this write-up and also the rest of the site is very good.

 113. to read more napsal:

  Thank you for sharing your thoughts. I really appreciate your efforts and I am waiting for your further write ups thank you once again.

 114. Major thanks for the article post.Really looking forward to read more. Really Great.

 115. Bandar Bola napsal:

  Thanks to this blog I broadened horizons.

 116. Wow, great blog post.Really looking forward to read more. Great.

 117. Usually I don at read article on blogs, however I wish to say that this write-up very compelled me to take a look at and do it! Your writing style has been amazed me. Thank you, very great post.

 118. Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this write-up and also the rest of the site is also very good.

 119. to read more napsal:

  You have brought up a very great details , regards for the post.

 120. Normally I don at learn article on blogs, however I would like to say that this write-up very pressured me to check out and do so! Your writing style has been surprised me. Thanks, quite nice post.

 121. for more info napsal:

  you ave got a great blog here! would you prefer to make some invite posts on my weblog?

 122. Supporting the thread.. thanks sure, study is paying off. of course, research is paying off. Love the entry you offered..

 123. This blog is amazaing! I will be back for more of this !!! WOW!

 124. not positioning this submit higher! Come on over and talk over with my website.

 125. I value the blog article.Much thanks again. Great.

 126. I value the blog.Really thank you! Want more.

 127. Keep up the excellent work , I read few blog posts on this site and I believe that your site is really interesting and has got lots of great information.

 128. Really enjoyed this blog post.Really looking forward to read more. Awesome.

 129. You can definitely see your skills in the work you write. The sector hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe. At all times go after your heart.

 130. Usually I don at read article on blogs, however I would like to say that this write-up very compelled me to check out and do so! Your writing taste has been amazed me. Thanks, quite nice article.

 131. Merely wanna admit that this is very helpful , Thanks for taking your time to write this.

 132. Of course, what a splendid website and instructive posts, I definitely will bookmark your website.Have an awsome day!

 133. Strange , your posting shows up with a dark color to it, what color is the primary color on your webpage?

 134. Gao Mam napsal:

  Thank you for your post.Really looking forward to read more. Want more.

 135. magnificent post, very informative. I wonder why the other experts of this sector don at realize this. You should proceed your writing. I am sure, you have a huge readers a base already!

 136. What a joy to find smooene else who thinks this way.

 137. Nice place of duty. I study impressive added challenging taking place changed blogs everyday. Thankfulness for sharing.

 138. solarmovie napsal:

  I value the blog post.Much thanks again. Much obliged.

 139. Motyvacija kaip tvai galt padti savo vaikams Gimtasis odis

 140. 389poker napsal:

  Im obliged for the blog.Much thanks again. Will read on

 141. Mesothelioma napsal:

  Looking around While I was browsing yesterday I noticed a excellent post about

 142. click here napsal:

  That is a good tip especially to those fresh to the blogosphere. Brief but very accurate information Appreciate your sharing this one. A must read article!

 143. click here napsal:

  Very informative article.Thanks Again. Cool.

 144. xtrasize napsal:

  Usually I do not learn post on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to check out and do so! Your writing taste has been surprised me. Thank you, quite nice article.

 145. this website napsal:

  There as noticeably a bundle to understand about this. I assume you produced certain nice points in features also.

 146. Wow, great article.Really looking forward to read more. Really Great.

 147. for more info napsal:

  Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I ave truly enjoyed surfing around your blog posts. After all I all be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 148. this website napsal:

  Very nice post. I absolutely appreciate this website. Thanks!

 149. This is a really good tip especially to those new to the blogosphere. Brief but very accurate info Many thanks for sharing this one. A must read article!

 150. click here napsal:

  Woman of Alien Great do the job you ave carried out, this website is de facto interesting with amazing information. Time is God as method of preserving everything from occurring at once.

 151. 389poker.net napsal:

  This very blog is definitely entertaining and besides amusing. I have discovered a bunch of useful things out of it. I ad love to visit it over and over again. Cheers!

 152. You made some decent points there. I looked on the internet for the topic and found most people will agree with your website.

 153. Thank you for your article post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 154. Is there a mint app for UK people that links into your bank? Thanks

 155. The Lost Ways napsal:

  remedy additional eye mark complications in order that you can readily get essentially the most from your hard earned money therefore you all certainly hold the product as full impacts.

 156. Wow! Thank you! I continually needed to write on my blog something like that. Can I include a fragment of your post to my blog?

 157. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is magnificent, let alone the content!. Thanks For Your article about sex.

 158. I really liked your post.Thanks Again. Will read on

 159. It as nearly impossible to find well-informed people in this particular subject, however, you sound like you know what you are talking about! Thanks|

 160. Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this article and the rest of the website is very good.

 161. Very good blog post. I certainly appreciate this website. Continue the good work!

 162. Thanks so much for the blog post.Thanks Again. Cool.

 163. Some genuinely great posts on this site, thankyou for contribution.

 164. you make running a blog glance easy. The full glance of your web site is wonderful,

 165. This very blog is obviously educating and besides diverting. I have found a lot of handy stuff out of this amazing blog. I ad love to go back over and over again. Cheers!

 166. Just what I was searching for, thankyou for putting up.

 167. times will often affect your placement in google and could damage your quality score if

 168. You, my friend, ROCK! I found exactly the info I already searched everywhere and simply couldn at find it. What a great web site.

 169. Im grateful for the article.Really looking forward to read more. Awesome.

 170. You can certainly see your skills in the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. Always follow your heart.

 171. I think this is a real great blog post.Really thank you! Want more.

 172. Tracker App napsal:

  This website was how do you say it? Relevant!! Finally I ave found something which helped me. Appreciate it!

 173. wonderful points altogether, you simply gained a emblem new reader. What might you suggest about your post that you simply made a few days in the past? Any certain?

 174. Thank you ever so for you article post.Really looking forward to read more. Want more.

 175. for more info napsal:

  Some truly fantastic info , Glad I found this.

 176. time locating it but, I ad like to shoot you an email.

 177. Classtechblog napsal:

  Thank you ever so for you post. Awesome.

 178. link napsal:

  You can not imagine simply how much time I had spent for this information!

 179. site napsal:

  Psoriasis light Treatment How can I obtain a Philippine copyright for my literary articles and/or books?

 180. Keep up the good work , I read few blog posts on this web site and I conceive that your web blog is very interesting and has got sets of excellent info.

 181. visit napsal:

  If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

 182. site napsal:

  that it appears they might be able to do that. We have, as

 183. Usually I don at learn post on blogs, however I would like to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing style has been surprised me. Thanks, very great article.

 184. Mca scam napsal:

  My brother suggested I might like this blog. He was entirely right. This post actually made my day. You cann at imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 185. You might be my role models. Many thanks for the post

 186. Mp3 download napsal:

  This excellent website definitely has all of the info I wanted about this subject and didn at know who to ask.

 187. Im thankful for the blog post.Really looking forward to read more. Much obliged.

 188. You got a very good website, Glad I observed it through yahoo.

 189. click here napsal:

  I think you have mentioned some very interesting points, thank you for the post.

 190. This is a wonderful site, might you be engaged in undertaking an interview regarding how you designed that? If therefore e-mail me!

 191. Very useful post right here. Thanks for sharing your knowledge with me. I will certainly be back again.

 192. I’а†ve recently started a blog, the info you offer on this site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work.

 193. Incredible points. Great arguments. Keep up the amazing spirit.

 194. Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is great, let alone the content!. Thanks For Your article about sex.

 195. bluestacks 4 napsal:

  Some truly superb blog posts on this website , thanks for contribution.

 196. reading science fiction books is the stuff that i am always into. science fiction really widens my imagination*

 197. Very informative article post.Really thank you! Fantastic.

 198. Very clear site, thankyou for this post.

 199. Easy Cellar napsal:

  I will right away grasp your rss as I can not find your email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Please allow me recognize so that I may subscribe. Thanks.

 200. Mca scam napsal:

  wonderful put up, very informative. I wonder why the other specialists of this sector don at understand this. You should continue your writing. I am sure, you have a great readers a base already!

 201. Just Browsing While I was browsing yesterday I noticed a excellent post concerning

 202. hemp oil napsal:

  What as Happening i am new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful and it has helped me out loads. I hope to contribute & aid other users like its helped me. Good job.

 203. Outstanding post but I was wondering if you could write a litte more on this subject? I ad be very grateful if you could elaborate a little bit further. Thank you!

 204. This very blog is obviously awesome and also informative. I have chosen a lot of interesting things out of this amazing blog. I ad love to return over and over again. Thanks a bunch!

 205. Truly appreciate you sharing this blog site short article.Considerably thanks yet again. Want a lot more.

 206. visit website napsal:

  It as really a great and useful piece of info. I am glad that you shared this helpful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 207. shopping so appаА аЂа•аА аЂаling. There are mаА аЂаny things which eveаА аБТ–y Internet shopper

 208. canlı bahis napsal:

  I think this is a real great post. Fantastic.

 209. Sir Alex Ferguson fears John O’Shea might be sidelined for two more months. The Manchester United utility man picked up a thigh injury on international duty. Sir Alex Ferguson fears injured utility man John O’Shea will be out for two more months – at least

 210. rank tracker napsal:

  Well I truly enjoyed reading it. This article procured by you is very helpful for accurate planning.

 211. Its hard to find good help I am regularly proclaiming that its difficult to procure good help, but here is

 212. You have made some really good points there. I looked on the web for additional information about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

 213. more details napsal:

  Major thanks for the article post.Thanks Again. Want more.

 214. Naga Poker napsal:

  Its hard to find good help I am forever proclaiming that its hard to get good help, but here is

 215. It seems too complex and very broad for me. I am having a look ahead on your subsequent post, I will try to get the dangle of it!

 216. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I ave really enjoyed browsing your blog posts. After all I all be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 217. With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation?

 218. Some really nice and useful information on this internet site, besides I think the style has got wonderful features.

 219. Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this article and also the rest of the website is extremely good.

 220. we came across a cool web-site that you just may possibly delight in. Take a appear in case you want

 221. click here napsal:

  This blog is amazaing! I will be back for more of this !!! WOW!

 222. Google napsal:

  Sites of interest we have a link to.

 223. Well I sincerely enjoyed reading it. This subject procured by you is very constructive for accurate planning.

 224. Wow! Thank you! I continually wanted to write on my blog something like that. Can I include a portion of your post to my website?

 225. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.

 226. site napsal:

  Thanks-a-mundo for the article.Much thanks again. Fantastic.

 227. Trabajamos todas las marcas de Frigoríficos: Balay, Aspes, Bosch, Candy, Saunier Duval, Corbero, Crolls, De Dietrich, Electrolux, Fagor, Fleck, General Electric, Hiyasu, Ignis, Indesit, Junkers, Kelvinator, Liebherr, Miele, Neff, New Pol, Otsein, Roca, Rosieres, Siemens, Teka, Toshiba, Vaillant, Whirlpool, Zanussi, Cointra, Daewoo, Ariston, LG, Haier, Carrier, Samsung, Panasonic, Smeg, Bauknech, AEG.

 228. visit napsal:

  There is certainly noticeably a bundle to know about this. I assume you produced specific nice points in attributes also.

 229. visit napsal:

  Merely wanna admit that this is extremely helpful, Thanks for taking your time to write this.

 230. the back! That was cool Once, striper were hard to find. They spend

 231. I think this is a real great post.Thanks Again. Really Great.

 232. Major thankies for the blog article.Really looking forward to read more. Great.

 233. You ave made some really good points there. I looked on the internet for more information about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 234. Wow, great article.Much thanks again. Will read on

 235. Perfectly written content material, Really enjoyed reading.

 236. There is definately a great deal to learn about this subject. I like all the points you have made.

 237. There as certainly a great deal to find out about this topic. I like all the points you ave made.

 238. gossips napsal:

  just beneath, are various entirely not related sites to ours, however, they are certainly worth going over

 239. zimbabwe jobs napsal:

  I like what you guys are up too. Such smart work and reporting! Keep up the excellent works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my web site :).

 240. Very interesting points you have remarked, thank you for posting.

 241. The information and facts mentioned in the write-up are some of the ideal obtainable

 242. jimmy choo napsal:

  always a massive fan of linking to bloggers that I really like but really don’t get a great deal of link really like from

 243. 60110 napsal:

  one of our visitors lately encouraged the following website

 244. The facts talked about inside the post are a number of the best available

 245. En la Península de Paraguana estado Falcón de Venezuela puedes hacer tu proyecto realidad, contamos con la mayor cantidad de parcelas de terreno en las mejores zonas de la Península, y además te garantizamos una inversión a bajos costos con la mejor remuneración, ya que actualmente existe la exoneración de impuestos de construcción y patente de industria y comercio para atraer inversionistas en los rubros de posadas, hoteles y restaurantes.

 246. LOS MENORES ABONAN A PARTIR DE LOS 2(DOS) AÑOS CUMPLIDOS LAS ENTRADAS SON SIN NUMERAR SINOPSIS Nueva versión del clásico cuento, donde Cenicienta recibe órdenes de su madrastra y hermanastras. El Parador de Valeria”, con música original del Maestro Carlos Gianni, quien apuesta nuevamente a que niños y adolescentes sean los protagonistas de una historia que los representa y atraviesa, generando una gran alegría y expectativa en la familia de la comedia musical. Este espectáculo está protagonizado por Tutuli Tatito, un títere que vive en un libro de tela.

 247. Destinamos un amplio equipo de técnicos en Palencia y comunidad autónoma, especializados en toda la gama de Frigorificos Whirlpool, preparados para llegar a su domicilio el mismo día de su llamada para llevar a cabo la reparación y que usted vuelva a disfrutar de su Frigorificos Whirlpool como el primer día. Si has notado cualquier fallo se ha producido alguna avería en tu nevera, llama al Servicio Oficlal Whirlpool y su servicio técnico de frigoríficos en Granada se acercará hasta tu domicilio en el menor tiempo posible. Servicio Oficlal Whirlpool arregla también toda clase de averías en lavavajillas de todas las marcas, desde la colocación de un nuevo motor hasta cambios en una bandeja que se ha roto.

 248. beast tv napsal:

  although internet websites we backlink to below are considerably not connected to ours, we feel they may be basically really worth a go by way of, so possess a look

 249. Para más información acerca de los trabajos que llevamos a cabo en nuestra compañía, no dudes en ponerte en contacto con el equipo de profesionales de Mecanizados y Suministros Granada, S.L. , empresa con una gran experiencia dentro de nuestro campo.

 250. Mecanizados S.A. firma un acuerdo de colaboración con Talleres Mateu Sucesores S.L. , para potenciar y complementar las actividades de ambas empresas. La distancia no es un impedimento para desarrollar nuestro mejor servicio, así que sean del punto geográfico que sean nuestros clientes (Sevilla, Madrid, Bilbao, Valencia…), elaboramos mecanizados de precisión apropiados y personalizados.

 251. Empresa española con 90 años de experiencia en decoletaje y mecanización. Encontrados 53 resultados de empresas que pueden tener alguna relación con la búsqueda realizada „Decoletaje“ en Barcelona. Encontrados 161 resultados de empresas que pueden tener alguna relación con la búsqueda realizada „Decoletaje“ Hay 21 provincias donde se encuentran resultados relacionados con Decoletaje.

 252. please pay a visit to the websites we follow, like this 1, as it represents our picks from the web

 253. rezignacija napsal:

  Here is a superb Weblog You may Find Exciting that we Encourage You

 254. pretty practical material, overall I imagine this is well worth a bookmark, thanks

 255. Luke 1977 napsal:

  Thanks for sharing, this is a fantastic blog article.Really looking forward to read more. Much obliged.

 256. you’re looking forward to your next date.

 257. the time to read or stop by the material or sites we have linked to below the

 258. This is a really good tip particularly to those new to the blogosphere. Short but very accurate information Thank you for sharing this one. A must read article!

 259. Major thankies for the blog article.Much thanks again.

 260. This blog was how do you say it? Relevant!! Finally I ave found something that helped me. Kudos!

 261. Ilan Tzorya napsal:

  You made some good points there. I looked on the internet for the subject and found most persons will consent with your blog.

 262. This article has truly peaked my interest. I am going to bookmark

 263. visit website napsal:

  Many thanks for sharing this fine piece. Very interesting ideas! (as always, btw)

 264. dildo napsal:

  we came across a cool web site that you could possibly get pleasure from. Take a look should you want

 265. Muchos Gracias for your article.Really thank you! Want more.

 266. free cdn napsal:

  It is a pity, that now I can not express I hurry up on job. I will be released I will necessarily express the opinion on this question.

 267. mp3clan napsal:

  Wonderful story, reckoned we could combine a couple of unrelated information, nevertheless truly really worth taking a search, whoa did 1 study about Mid East has got far more problerms as well

 268. Thank you for the sensible critique. Me & my cousin were just preparing to do some research on this. We grabbed a book from our region library but I think I learned much more from this post

 269. to learn more napsal:

  Very informative blog article.Really looking forward to read more. Much obliged.

 270. Very neat blog post.Thanks Again. Much obliged.

 271. I want to start a fashion blog but have no idea where to start?

 272. You should proceed your writing. I am sure, you have a great readers a base already!

 273. Really enjoyed this article post.Really thank you! Cool.

 274. to learn more napsal:

  Im grateful for the blog article.Much thanks again. Fantastic.

 275. Thank you for your post.Really thank you! Really Cool.

 276. Thank you, I ave recently been searching for info about this topic for ages and yours is the best I ave discovered till now. But, what about the bottom line? Are you sure about the source?

 277. please go to the web-sites we follow, including this a single, because it represents our picks from the web

 278. There is obviously a lot to identify about this. I feel you made certain nice points in features also.

 279. this website napsal:

  Im thankful for the post.Much thanks again. Cool.

 280. seo expert napsal:

  Sites of interest we have a link to

 281. topic, however, you sound like you know what you are talking

 282. pen camera napsal:

  Thanks for another great post. Where else may anybody get that type of info in such an ideal way of writing? I have a presentation next week, and I am at the search for such information.

 283. wow, awesome blog article.Thanks Again. Cool.

 284. You ave made some decent points there. I looked on the internet for additional information about the issue and found most people will go along with your views on this site.

 285. bitcoin napsal:

  Im grateful for the blog post.Thanks Again. Awesome.

 286. There may be noticeably a bundle to know about this. I assume you made sure good factors in features also.

 287. see here napsal:

  Thanks for the article.Much thanks again. Awesome.

 288. Thanks for sharing, this is a fantastic article post.Really thank you! Awesome.

 289. dig this napsal:

  pretty valuable stuff, overall I consider this is worth a bookmark, thanks

 290. bitcoin napsal:

  Thanks for the article post.Really looking forward to read more. Awesome.

 291. visit website napsal:

  Really appreciate you sharing this blog.Really looking forward to read more.

 292. Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is great, as well as the content!

 293. Really enjoyed this article post. Awesome.

 294. Li napsal:

  I relish, cause I discovered exactly what I was looking for. You have ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 295. gucci napsal:

  just beneath, are several absolutely not connected websites to ours, nevertheless, they’re surely worth going over

 296. Adrianna napsal:

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is excellent, let alone the content!

 297. burberry napsal:

  Wonderful story, reckoned we could combine a handful of unrelated information, nevertheless genuinely really worth taking a appear, whoa did a single find out about Mid East has got much more problerms as well

 298. Haley napsal:

  You made some decent points there. I did a search on the subject matter and found most individuals will consent with your blog.

 299. versace napsal:

  check beneath, are some totally unrelated internet sites to ours, even so, they may be most trustworthy sources that we use

 300. Woonkamer napsal:

  Wonderful story, reckoned we could combine a handful of unrelated data, nevertheless seriously really worth taking a appear, whoa did one particular discover about Mid East has got extra problerms too

 301. Wendie napsal:

  Very good blog post. I certainly appreciate this website. Keep writing!

 302. There is evidently a bundle to realize about this. I consider you made various good points in features also.

 303. You completed a number of nice points there. I did a search on the issue and found nearly all people will have the same opinion with your blog.

 304. You made some first rate factors there. I seemed on the web for the problem and located most people will associate with along with your website.

 305. That is the very first time I frequented your web page and so far?

 306. You made some nice points there. I looked on the internet for the issue and found most guys will go along with with your website.

 307. to my followers! Excellent blog and outstanding design.

 308. You have mentioned very interesting details ! ps decent internet site. virtual private server | virtual private server |

 309. Usually I don at read article on blogs, however I wish to say that this write-up very compelled me to take a look at and do it! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite nice post.

 310. This is one awesome article.Much thanks again. Really Great.

 311. Thanks for sharing this excellent write-up. Very inspiring! (as always, btw)

 312. Right now it appears like Drupal would be the preferred blogging platform obtainable at the moment. (from what I ave read) Is that what you are working with in your weblog?

 313. unik present napsal:

  please pay a visit to the internet sites we adhere to, like this one particular, because it represents our picks through the web

 314. You ave made some good points there. I checked on the internet to find out more about the issue and found most people will go along with your views on this website.

 315. penis pump napsal:

  wow, awesome article post.Thanks Again. Really Great.

 316. woh I love your content , saved to bookmarks !.

 317. Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is excellent, as well as the content!

 318. Thanks again for the blog post.Much thanks again. Awesome.

 319. click here napsal:

  Really enjoyed this blog article.Much thanks again. Great.

 320. vi da ca sau napsal:

  I think this is a real great article.Thanks Again. Great. this site

 321. Thanks again for the post.Really looking forward to read more. Want more.

 322. There is noticeably a bunch to know about this. I consider you made certain nice points in features also.

 323. Looking forward to reading more. Great blog.Much thanks again. Want more.

 324. to learn more napsal:

  Thanks again for the blog post. Fantastic.

 325. What is your most noted accomplishment. They may want good listeners rather than good talkers.

 326. It as hard to find experienced people for this subject, but you sound like you know what you are talking about! Thanks

 327. click here napsal:

  Thanks for the article.Really looking forward to read more. Will read on

 328. Thanks-a-mundo for the post. Really Great.

 329. Victor napsal:

  I was looking for this thanks for the share.

 330. total cryptos napsal:

  Shakira and Taylor Appreciating the time

 331. Daftar Live22 napsal:

  Thank you ever so for you article post. Awesome.

 332. They were why not look here permanently out. There was far too much fat on

 333. This unique blog is really awesome as well as factual. I have discovered a lot of useful tips out of this amazing blog. I ad love to come back over and over again. Cheers!

 334. My brother recommended I may like this web site. He was entirely right. This put up truly made my day. You can not believe simply how a lot time I had spent for this information! Thank you!

Napsat komentář