Reportáž z výletu „Pravěká Plzeň“

Nový Věstník PFIcz je tu!

15. června 2013 se uskutečnil první pohanský výlet plzeňské „odnože“ PFI. Tak jako se mnoho pohanů obrací ke svým předkům a historickým pramenům, i my jsme chtěli začít naše putování Plzeňskem u kořenů civilizace – nasát atmosféru úsvitu dějin lidského společenství a v neposlední řadě se dozvědět něco víc o těch, kteří žili v našem kraji několik tisíc let před námi. Expozice Západočeského muzea v Plzni nám poskytly jedinečnou příležitost k takové cestě časem.

Nejprve jsme navštívili výstavu Giganti doby ledové, věnovanou věrné rekonstrukci velkých pravěkých zvířat, která na Zemi žila v období průměrně před 3 miliony až 10 tisíci lety. Díky modelům v životní velikosti jsme si mohli lépe představit, jakému nebezpečí naši předci tváří v tvář těmto „gigantům“ často čelili a jak vynalézaví museli být, aby se z kořisti proměnili v lovce.
Setkali jsme se s legendárním šavlozubcem Smilodonem, americkým lvem a medvědem krátkočelým –  největšími šelmami poslední doby ledové, dvěma druhy obřích nosorožců, severoamerickým velebobrem – největším hlodavcem za poslední 2 miliony let, pásovcem, hyenou jeskynní, pozemním lenochodem vzrůstu slona, ptákem Moa (vyhubeným až v 17. století) a samozřejmě také mamutem. Mamutům a pravěkým lidem byl věnován dokument, který jsme v průběhu výstavy mohli shlédnout.

Z nejstaršího pravěku jsme se následně přesunuli do o něco mladší a teplotně příznivější historie. Nově otevřené Pohledy do minulosti Plzeňského kraje a jejich archeologická část nás vedly za osídlením jihozápadních Čech od nejstarších dob do raného středověku. Stálá expozice skrývá poklady získané do sbírek muzea během více než 130 let archeologických výzkumů lokalit na Plzeňsku.
Pastva pro oči i duši všech nadšenců dob minulých se nalézá ve 34 skleněných vitrínách a na 27 informačních panelech. Mezi místní unikáty se počítá např. bronzový štít z Plzně-Jíkalky a „vochovská venuše“. Obdivovali jsme však i zemědělské nástroje, nádoby, první meče a různorodé šperky (od kostěných a hliněných až po zlaté), kterými bychom nepohrdli ani my. Na popiscích u artefaktů jsme často poznávali nám známá místa, včetně hradiště Bukovec, kam směřovala druhá část našeho výletu.
Výstava zahrnovala také rekonstrukce mohylových hrobů a kamenné slovanské pece, model neolitického domu nebo figuríny s replikami pravěkých oděvů a bronzových šperků. Videoprojekce nám zase odhalily tajemství výroby nástrojů, keramických nádob a zpracování kovů. Nechyběl ani praktický koutek, kde jsme si mohli vyzkoušet drcení obilí kamennými drtidly a žernovem nebo tkaní na vertikálním stavu.
Informační panely s popisem významných archeologických lokalit nás inspirovaly k několika dalším výletům za pohansky zajímavými kouty a vrchy Plzeňska.

Po občerstvení a návštěvě bylinkového jarmarku jsme opustili centrum města a vydali se osobně navštívit  významnou archeologickou lokalitu a jeden z prvních slovanských opěrných bodů na Plzeňsku – hradiště Bukovec. To leží na severovýchodním okraji Plzně nad řekou Berounkou uprostřed přírodní rezervace Zábělá. Díky zbytkům původních dubohabrových a suťových lesů jsme si mohli udělat živější představu, v jakém prostředí si naši předci před cca 2000 lety (pozdní doba halštatská) vystavěli toto opevněné sídlo.
Historický duch místa i atmosféra přirozeného lesa protkaného zelení a slunečními paprsky přímo lákala k vykonání malého rituálu. Pod velkým habrem, který si nás všechny k sobě přitáhl, jsme vytvořili přírodní oltář a přinesenými dary uctili naše předky, lesní duchy a zvířata. Rituál byl spíše meditativní, hradiště je turisticky přístupné, a tak zde v „sezóně“ není takové soukromí.
Pobyt v přírodní rezervaci jsme si užili ještě během několikakilometrové procházky. Hradiště Bukovec a jeho okolí jsme ohodnotili jako velmi příjemné místo s vlastním kouzlem, které rozhodně stojí za návštěvu.

Výlet jsme zakončili v jedné z plzeňských restaurací ve společnosti dalších spřízněných duší, do půlnoci jsme stihli dokonce i průvod strašidel v rámci tradičního plzeňského Historického víkendu.

S přáním mnoha dalších příjemných zážitků na našich pohanských výpravách uvádím na závěr dojmy jednoho z účastníků výletu:

„Za sebe můžu říct, že stavění oltáře a oběť pro mě byl v podstatě první zážitek tohohle druhu v partě podobně naladěnejch lidí. A abych řekl pravdu, tak silnější, než jsem čekal.:-) A to místo je úžasný. A celkově to byl jeden z nejkouzelnějších dní za poměrně dlouhou dobu:-).“

 

Odkazy:

Fotogalerie Expozice pravěku jihozápadních Čech

Fotky z akce

10 komentářů k “Reportáž z výletu „Pravěká Plzeň“”

 1. epionce 捍衛美肌之救星 – Episciences Hong Kong LimitedEpisciences Hong Kong Limited epionce 捍衛美肌之救星 – Episciences Hong Kong LimitedEpisciences Hong Kong Limited

 2. 香港 napsal:

  介紹彩妝系列中的面部産品。

 3. Sculptra 含有由含有源於植物果酸的 PLLA 聚左乳酸(poly-L-lactic acid),它能促進天然膠原蛋白大量增生,令容顏重現年輕,一個療程的效果能持續逾2年。Sculptra 乃全球唯一獲美國食物及藥物管理局(美國FDA)認可的PLLA聚左乳酸美容品牌。Sculptra 塑然雅會被人體自然分解吸收,同時促進天然膠原蛋白再生1。療程效果可以漸進地給你更富清新朝氣的容頻,效果自然,更不會影響面部表情。SCULPTRA 塑然雅 Sculptra 由含有源於植物果酸的PLLA聚左乳酸(poly-L-lactic acid),它可以被新陳代謝成二氧化碳及水,最終自體內排出。PLLA聚左乳酸早已被廣泛應用於醫療用品超過30年,自2009年起 Sculptra 及全球唯一獲美國FDA認可的PLLA聚左乳酸美容醫學品牌。Sculptra ® 塑然雅能促進天然膠原蛋白大量增生1,改善皺紋,令容顏重現年輕。全球唯一獲美國FDA認可PLLA聚左乳酸。臨床研究證實於3個月間,肌膚的膠原蛋白密度 顯著增加67%2。療程效果能持續愈2年3。主要成份PLLA聚左乳酸源於植物果酸,醫學界廣泛使用超過30年。

 4. 去除老廢角質,打造更乾淨的肌膚,並清潔堵塞的毛孔。

 5. 花研草說 napsal:

  濃郁的眼霜能淡化黑眼圈、陰影、浮腫與細紋外觀。

 6. ISUN 商品一覽 找品牌 以UrCosme指數高至低排序 第1頁 ISUN 化妝品商品一覽,提供 ISUN的產品列表,以UrCosme指數高至低排列,共1件,ISUN的搜尋結果之第1頁

 7. JUVEDERM由透明質酸Hyaluronic Acid(一種天然多醣體)製造而成,並具有幼滑及高凝聚力的配方。透明質酸(HA)是皮膚組織的主要成份之一,能自然存在於人體肌膚內 JUVEDERM所用的透明質酸非由動物身體提取,可鎖住水份保濕皮膚,從而增加皮膚密度並改善質感 Juvederm 玻尿酸 加強優化面部輪廓,可被身體完全吸引,能自然地修飾面部輪廓 功效可長達24個月以上 JUVEDERM的特點: 效果立即可見 非永久性 非手術性 安全有效 效果自然 JUVEDERM獲歐盟(CE)及美國及藥物管理局(FDA)認證 首先及唯一獲得FDA認證在首次療程後能維持長達一年2-4功效 新世代專員Hylacross科技為產品帶來獨特的物理特質,包括凝聚力、支撐力及柔順度 這是一套由全球著名醫學美容醫生Dr. Maurício de Maio,以JUVÉDERM®系列透明質酸產品為基礎而研發的面部優化療程,藉著簡單程序便達致面部優化效果,不需進行手術,減低風險。

 8. 【美容院】LPG Cellu M6 第8代Endermolift (面部)療程✶ Mecca Beauty – Katerina的花俏部落格 •Beauty •Fashion •Lifestyle 【美容院】LPG Cellu M6 第8代Endermolift (面部)療程✶ Mecca Beauty, Katerina的花俏部落格 •Beauty •Fashion •Lifestyle: 【美容院】LPG Cellu M6 第8代Endermolift (面部)療程✶ Mecca Beauty, Katerina的花俏部落格 •Beauty •Fashion •Lifestyle

 9. He may have just committed himself to returning to Arsenal one day, but Gunners legend Thierry Henry will have worried his former fans with a bizarre choice of head-wear this week. Thierry Henry wears a Spurs hat… but Arsenal legend still keen on Emirates return

 10. Yaya Toure is setting his sights on sustained success after firing Manchester City to the brink of a first league title in 44 years. Toure scored two against Newcastle. Time to make history! Man City are focused on QPR victory, says Yaya

Napsat komentář