Za kořeny vánočních svátků: Temný a magický advent

Nový Věstník PFIcz je tu!
(foto Wilhelmine Lachmanová)

(foto Wilhelmine Lachmanová)

V křesťanské tradici je advent obdobím očekávání slavnosti narození Spasitele, doba zklidnění, rozjímání i postění. V moderní ateistické podobě naopak většinou vládne shon a ruch nákupů a dalších hmotných vánočních příprav. Pokud však zapátráme v lidových tradicích a obyčejích a vydáme na cestu k pohanským kořenům tohoto období, dýchne na nás zcela jiná atmosféra. Temná, strašidelná, magická. Období nejhlubší temnoty, kdy světlo umírá, aby se pak znovu zrodilo.

Dlouhé a chladné noci a postupné ubývání zásob přirozeně vyvolávaly v našich předcích obavy z budoucnosti. Starosti o novou úrodu, zdraví nebo plodnost se soustředily především na předvídání budoucnosti a snahy naklonit si osud magickými praktikami.

Je to doba, které vládnou bohové zimy, podsvětní síly a předkové. Brána mezi světy zůstává stále pootevřená a skrze ni mohou přijít k našim obydlím neobvyklí návštěvníci.

Pojďme se tedy trochu seznámit s tajemnými bytostmi a magickými dny temné části roku.

Ondřejská noc – věštění, láska i démoni

Noc na sv. Ondřeje (30.11.) byla považována v českých zemích za první v řadě osudových nocí předvánočního období. Ondřej byl po Štědrém dnu druhým nejvýznamnějším věštebním dnem roku. Soudí se, že věštění na sv. Ondřeje souvisí s kultem pohanských démonů, kteří vystupovali v tento den z hlubin země a otevírali bránu božstvu zimy.

Tento svátek byl také považován za den mužské síly a sexuality (sv. Ondřej je patronem nevěst).
Věštebné i magické praktiky se zaměřovaly především na lásku a hledání partnera (partnerky), ale i na předpovědi počasí, zdraví a úmrtí.

Lití olova přes klíč na sv. Ondřeje (ze sbírky J. Dotřela)

Lití olova přes klíč na sv. Ondřeje (ze sbírky J. Dotřela)

Host do domu – bůh do domu?

Brány zimy byly otevřeny a po nocích se začínají kolem lidských obydlí procházet podivné bytosti. Pozůstatky těchto mystických návštěv můžeme najít v lidových tradicích – obchůzkách Barborek, Lucií, Ambrožů nebo Mikuláše s čerty. Dočteme se i o klovcových bábách (vrtibábách, štědrých bábách), ometačích a ometačkách, Klemperech, Tomáších nebo Perchtách.

Tyto zvyky sice již nesou křesťanské vlivy, přesto však obsahují podezřele mnoho pohanské symboliky. V obchůzkách a průvodech světců se to hemžilo maskami zvířat, připomínaly tak původní pohanské hry v období slunovratu, ke kterým přestrojování se za zvířata patřilo.

Skutečný předkřesťanský původ některých bytostí si však zachovává punc tajemna, názory historiků se v několika případech rozchází. Můžeme se tedy dohadovat, zda v tento čas kráčí po zemi démonické bytosti, předkové nebo snad sami Bohové.

Předkyně a Bohyně

Barborky (4.12.) a Lucie (13.12.), nazývané také Matičky a Báby, obcházely oděny v bílé (ojediněle i černé), se závojem nebo maskou přes obličej, v případě Barborek květinovým věnečkem na hlavě. Často měly v rukou vrbové či březové pruty nebo košťata, kterými vymetaly z domů zlé duchy a nemoci. Podobnou očistnou, vymítací roli plnily na jihočesku i postavy „Ometaček“ – starých žen oděných černě, s obličejem skrytým v bílém šátku a březovou metličkou v ruce.

Báby (ilustrace prof. Karel Rozum)

Báby (ilustrace prof. Karel Rozum)

Lucky přinášely do domácností požehnání hojnosti, ale také nelibě nesly nepravosti. Během tohoto svátku platil zákaz ženských prací, především předení. Barbora i Lucie jsou zároveň patronky různých (nejen ženských) řemesel.

Lucka (vlevo) a Barborka (vpravo), expozice Národopisného muzea v Praze

Lucka (vlevo) a Barborka (vpravo), expozice Národopisného muzea v Praze

Jednalo se o návštěvu ženských předkyň, které přicházely zkontrolovat, jak si vedou potomci a zda jsou řádně připraveni na další rok? Nebo se snad, jak se domníval F. Bartoš, v postavě „Matičky“ může skrývat slovanská bohyně Morana?
Symbol kolovratu, vřetena a předení (Lucie je jeho patronkou) připomíná mýtické spřádání osudu – privilegium náležející Bohům.

Kromě pozdravu ze Zásvětí však oba svátky nabízely i příslib nového života a plodnosti. Věštění i lidová magie se zaměřovaly na získání vhodného partnera. Větvičky ovocných stromů utržené na svátek Barbory sloužily nejen v milostné magii, ale i k předpovídání štěstí.

Od svátku Lucie se také začínalo střádat dřevo na obřadní vánoční oheň – každý den jedno polínko. Ten měl poté moc buď chránit proti čarodějnicím, nebo je naopak vyvolat.

Lucie jako nositelka světla a darů (ilustrace Adèle Söderberg)

Lucie jako nositelka světla a darů (ilustrace Adèle Söderberg)

Předkové a Bohové

Návštěvy mužských bytostí připomíná hned několik tradičních obchůzek – ať už je to dodnes populární Mikuláš s čerty (6.12.) nebo Ambrož (7.12.).

Samotný Mikuláš (St. Nicolas) v sobě může skrývat, v závislosti na kulturní oblasti, odkaz hned na několik pohanských bohů, které po příchodu křesťanství nahradil.

Sv. Mikuláš v zeleném připomíná spíše pohanského boha

Sv. Mikuláš v zeleném připomíná spíše pohanského boha

Původní mikulášské obchůzky nezahrnovaly jen čerty (podsvětní bytosti), ale například i paní Mikulášku nebo Matičku – přísnou ženu v bílém (obdobu Lucek). Napomínala zlobivé děti a nadělovala drobné dárky.

Mikulášský průvod s maškarami (ilustrace Jan Doubrava, 1910)

Mikulášský průvod s maškarami (ilustrace Jan Doubrava, 1910)

Průvod doprovázely také mnohé maškary, které tropily v domech různé nezbednosti. Symbolicky zajímavé jsou např. smrtka, bába s děckem, těhotná žena. Z četných masek zvířecího charakteru (kůň, koza, čerti v kůžích a s beraními rohy) usuzovali někteří historici, že se v mikulášských slavnostech odráží obraz předkřesťanského božstva, které mělo chránit dobytek. Takoví rakouští krampusové k této představě přímo vybízí.

Krampus (foto Miles Actually)

Krampus (foto Miles Actually)

Tajemný Ambrož se pro změnu objevoval za soumraku v černé špičaté čapce, bílým závojem přes obličej a v dlouhé košili. V jedné ruce měl metlu, v druhé uzlíček sladkostí, na které lákal děti. Ty se s ním honily kolem kostela a snažily se ukořistit cukroví, aniž by je chytil.

Spojení strašidelné podoby bytostí z Podsvětí a darů, které přináší, nám připomíná poklady skryté v temném podzemí. V říši božstev smrti a zimy zároveň klíčí nový život. I Slunce se vrací právě v nejdelší noc v roce.

Jak vypadá novopohanský advent?

Období adventu bylo pro naše předky zasvěceno obávaným silám a božstvům zimy a smrti, ale zároveň i naději na přežití, na hojnost, plodnost a štěstí v novém vegetačním cyklu.

Jak však tuto část Kola roku prožíváme a chápeme my, současní pohané? Obracíte se ke starým obyčejům? Které bytosti k vám v tento čas přicházejí a promlouvají?

Chcete-li, podělte se o své názory a postřehy v komentářích.

 

(foto Orin Zebest)

(foto Orin Zebest)

Literatura:

Bestajovský, Martin. Velká kniha lidových obyčejů a nápadů. Praha: Computer Press, 2008.

Frolec, Václav. Vánoce v české kultuře. Praha: Vyšehrad, 2001.

Herzog, Edgar. Psýché a smrt. Démoni smrti ve folkloru, mýtech a snech. Brno: Emitos, 2012.

Tomeš, Josef. Vánoční obyčeje na Valašsku. Národopisné aktuality, číslo 3-4. Ústav lidového umění ve Strážnici, 1968.

Vavřinová, Valburga. Malá encyklopedie Vánoc. Praha: Libri, 2000.

Zíbrt, Čeněk. Masopust držíme. Veselé chvíle v životě lidu českého, sv. II. Praha: Nakl. F. Šimáčka, 1910.

31 komentářů k “Za kořeny vánočních svátků: Temný a magický advent”

 1. 怎樣選擇一個靈活的按揭還款計劃?我們會為你提供多元化的選擇以切合你的需要

 2. TULIP HIFU療程屬非侵入性及非手術的緊膚修身治療,獲歐盟CE、韓國KFDA、GMP、ISO9001、ISO13485等認證,安全可靠。 Tulip的DUAL HIFU精細技術,對面部和眼部治療特別有效;另外,TULIP FB有的13mm及7mm STAMP蓋印式治HIFU治療頭設計,眼、面以外部位,同時具「造身」效果。TULIP【DUAL HIFU高能量聚焦超聲波平台】【特點】- 非手術、非侵入性緊膚治療- 適用於任何膚色肌膚- 治療更精確、更安全- 備有7mm及13mm治療頭,可收緊腹部、臀部、手臂等鬆弛肌膚 【治療目的】- 緊緻肌膚- 提升輪廓- 減淡皺紋- 重塑輪廓線條- 嫩膚亮肌- 提升下垂眼部- 重塑身體線條 (用於7mm/13mm修身治療頭)- 重點減少脂肪細胞 (用於7mm/13mm修身治療頭)

 3. KATE TOKYO 凱婷 【眼影】闇夜光感眼影盒的商品介紹 UrCosme (@cosme TAIWAN) 商品資訊 KATE TOKYO 凱婷,眼影,闇夜光感眼影盒9

 4. 暗啞 napsal:

  EMBEAGE – 永恆青春 光采無限

 5. 減肥藥 napsal:

  打擊細紋、皺紋與暗沉,展現更年輕的外貌。

 6. Your post on Za ko??eny v??no??n??ch sv??tk??: Temn?? a magick?? advent – Mezin??rodn?? Pohansk?? Federace pro ??echy, Moravu a Slezsko is very good. We hope you can continue posting many more post soon. Be prosperous http://www.pohanskafederace.cz

 7. 向阿里巴巴挑機?當內地人可在微信上買到Burberry,還有人來港消費嗎? – STYLE-TIPS.COM CÉLINE 的創意總監 Phoebe Philo 曾經公開表達永…

 8. 棕不同路!朗格全新Saxonia Automatic系列 – STYLE-TIPS.COM 棕色,一向給人沉實典雅的感覺,不過假若棕色錶盤遇上兩種不同的金屬,又會有怎樣的分…

 9. 誰說長髮才撩人 我說短髮也有它的魅力! Marie Claire (HK) Edition 小時候總是聽說長髮公主長髮公主,有一種刻板印象覺得女生就是要留把長髮啊!但其實現在女生都開始投奔短髮的懷抱了!而且短髮也可以美美的,比長髮更有個性。來看看最近都剪了短髮的韓國女神IU和李聖經吧!

 10. West Ham will have the word ‘London’ inserted on their new club crest when they move into the Olympic Stadium in 2016, if fans approve. West Ham London: Hammers unveil proposed new badge for when they move to Olympic Stadium in 2016/17

 11. I am delighted that I noticed this website, just the right information that I was looking for! .

 12. Deneen napsal:

  Hey There. I discovered your weblog using msn. That is an extremely neatly written article.
  I’ll make sue to bookmark it and come back to
  read extra of your helpful information. Thank you for the post.
  I’ll certainly return.

 13. We are a gaggle off volunteers andd opening a brand new scheme in our community.
  Your ste offered us with valuable information to woirk on. You have done ann impressive activity and our
  entire community might be thankful to you.

 14. Hey there! I know this is kinmda off topic but I was wondering which
  blog platform are you using for this website? I’m getting sick
  and tired of Wordprss because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be great if you could point me inn the direction of
  a good platform.

 15. I’ll immediately take hold oof your rss feed as I can not to find your e-mail subscription link
  or e-newsletter service. Do you have any? Kindly allow me understand in order that I
  may just subscribe.Thanks.

 16. I read this post completely on the topic off the resemblance of hotgtest and earlier technologies,
  it’s awesome article.

 17. Manchester City will today launch an audacious bid to end Joe Hart’s loan spell at Birmingham and take him back to Eastlands in a move that will enrage their Premier League rivals. Manchester City want Joe Hart back: lnjury crisis sees Roberto Mancini plead for keeper’s return from Birmingham

 18. I have been surfing on-line greater than 3 hours these days, but I by no means founnd
  any fascinating article likje yours. It is lovely price enough for me.
  In my view, if all website owners and bloggers made excellent content
  material as you probably did, the web will probably be much
  more helpful thyan ever before.

 19. porn napsal:

  Hello, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I lopk at your blog sjte in Opera, it looks fine buut when opening in Internet Explorer,
  it has some overlapping. I just wannted to
  give you a quick heads up! Other then that, terrific blog!

 20. Tremendous things here. I’m very satisfied to see your post.
  Thankss so much and I am taking a look aahead to touch you.

  Will you please drop me a e-mail?

 21. It’s going to be end of mine day, however before ending I
  am reading this great paragraph to increase my know-how.

 22. I’m excited to ddiscover this great site. I want
  to to thank you for your time due to this wonderful read!!

  I definitely savored every bit of it and i also have you book marked tto look aat new things in your blog.

 23. Thank you for any other great article. The place else may just anyone get that kind of information in such a perfect approach of
  writing? I’ve a presentation subsequent week, and I am on the search for suh info.

 24. I am delighted that I noticed this website, just the right information that I was looking for! http://123dressupgames.net/baby-dress-up-games.html

 25. suba suba napsal:

  web site which offers such data in quality?

Napsat komentář