Interní sekce

Sekce přístupná pouze členům PFI.

Nový Věstník PFIcz je tu!

Diskusní pubmoot: Šamanismus, vúdú a pohanství (nahrávka)

Šamanismus - pohanství - vúdú - ilustrace

Šamanismus – pohanství – vúdú?

Nahrávka z prvního diskusního pubmootu s tématem samotné definice pohanství. Co je pohanství? Kde má hranice? Je šamanismus a animismus pohanstvím? Jaký je rozdíl mezi šamanismem a animismem? A co haitské vúdú? Patří více k animismu, šamanismu, pohanství nebo křesťanství? Jaké jsou mezi jednotlivými směry hranice a je možné je překračovat?

Na tyto a všechny další otázky budou odpovídali naši hosté: Veronika Abogarth Šulcová, autorka knihy Vúdú – magie a náboženství, Alexandr Tygr Limberský jako zástupce animismu a zkušený praktik na hranici technik magie, pohanství a šamanismu, Jožka Petr, tradiční gardneriánský wiccan a odborný akademický pohled tomu dodala kulturní antropoložka Kamila Velkoborská, autorka mnoha publikací a přednášek na téma pohanství a magie.

Číst více

Eklektické čarodějnictví 16 – Rituál

Od loňského roku jste se mohli setkat s prvním českým video blogem na téma pohanství, který se jmenuje Eklektické čarodějnictví, zkráceně EČ. Jeho autorkou je Coreyemmah, plzeňská regionální koordinátorka. Videa si získala svůj ohlas, inspirovala některé další, aby se do podobného projektu sami pustili, a taky si vysloužila pár recenzí od různých pohanů. Nedávno počet dílů překročil dvě stovky. Některé vybíráme pro web.

Číst více

Strašidelné legendy – bludičky

Od našich předků, kteří dávali přednost ústní tradici, se nám dochovalo jen málo pověstí. Ty, které přežily, jsou často ukryté pod nánosy křesťanské víry. Podobně je tomu zřejmě i s bludičkami, světelnými úkazy, které se dnes připisují nejčastěji atmosférickým jevům. Lidové pověsti na to ale mají vlastní názor…

Číst více