Novinky ze světa

Nový Věstník PFIcz je tu!

Umění a pathworking s Cerri Lee

CC photobucket

CC photobucket

Cerri Lee možná většina pohanů zná jako partnerku Damh the Barda. Stejně jako on je i ona členkou druidského řádu OBOD, o kterém jste už možná slyšeli. Pokud ne, tak jen ve zkratce: celým jménem Order of Bards, Ovates and Druids je původem britská organizace sdružující zájemce o druidskou pohanskou tradici, podobně jako o něco známější ADF. OBOD se snaží rekonstruovat druidské stezky skrze několik způsobů, z nichž jedním je studium starých lidových příběhů a uměleckých artefaktů. Číst více

Zahraniční vlogeři 1.

V českých končinách jsou vlogy o čarodějnictví, pohanství a magii relativně novou věcí, ale v zahraničí už pěkných pár let běží a další a další se objevují jako houby po dešti. Pohani různých cest se v krátkých video příspěvcích svěřují se svými zážitky, poznatky z praxe, recenzemi na knihy… a tak různě. Čarodějnické YouTube kanály jsou typické tím, že sledují spíš osobní cestu autora, než určitou linii pohanství. Setkáte se tak se spoustou informací, které se můžou i hodně různit kvalitou. V dobrém vlogu můžete narazit na ohromnou dávku inspirace, ať už jste začátečník, nebo pohan železem kovaný.
Pár členů týmu nám dalo tipy na vlogery, které rádi odebírají. První seznam dala dohromady Coreyemmah, která čarodějnické vlogerství přinesla do České republiky.

Číst více

Pohanský výzkum o pohanech

Členka zahraniční pobočky PFI, Hili, která studuje umění a média, si pro svou magisterskou práci vybrala zajímavé téma: výzkum toho, jak pohané tráví svůj volný čas.

Požádala mě, abych poslala dál odkaz na její krátký dotazník v angličtině. Zatím ho ze sta potřebných vyplnilo 63 lidí.

První výsledky vypadají velmi zajímavě – ukazují, že pohané jsou skutečně velmi individuální a talentovaní lidé – takže se už moc těšíme na výsledky, které poté s dovolením Hili zase uveřejníme.

Rozloučení s Isaacem Bonewitsem

Isaac BonewitsVčera, 12. srpna 2010 prohrál svůj boj s těžkou nemocí vyjímečný člověk a druid, zakladatel drudského řádu ADF Isaac Bonewits. Nemůžeme s tím udělat víc, než na něj vzpomenout a popřát mu na jeho cestě klid a mír. Jeho nesmrtelnost je jistá tím, že na něj nezapomeneme a zde na této stránce najdete pár osobních vzpomínek lidí, českých členů ADF, těch kteří ho znali nebo těch, kteří k němu cítí jstou silnou spřízněnost.

Číst více

Beseda s volchvem Bogumilem II.

Tento svůj čerstvý moskevský zážitek jsem původně popsal pro interní potřeby Rodné víry, avšak jsem si pak řekl, že by nebylo špatné ho dát i sem, i když reprezentuje tu negativní tvář ruského pohanství, avšak rozhodně neprospěje zavírat před tím oči. Pozn. SSO-SRV = Svaz slovanských obcí slovanské rodné víry, je to jedna z větších organizací v Rusku.

Číst více